• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.30)
metropolis - fritz lang
metropolis, sadece döneminin değil, tüm zamanların en üstün bilimkurgu yapıtlarından biridir. endüstrileşme çağının etkisini hissettirdiği bir dönemde, lang'ın gelecek tasarımı da bundan payını alır. insanlar ikiye ayrılmıştır. yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır filmde ve kendisinden sonra gelen bütün bilimkurgu filmlerini etkilemiştir.özellikle, filmin genel atmosferinden uzak, naif sonuyla eleştiriler almış olsa da, bu durum kesinlikle filme gölge düşürmez. bilimkurgu sinemasının, bilimsel yönünün en büyük keşiflerinden biridir.
 1. inanılmaz kurgusu olan fritz lang filmi. gerçekten olağanüstü bir öngörü dikkat çekiyor. hala seviyesine erişebilmiş bilimkurgu filmi pek yoktur. flashback de kullanılmıştır.

  !---- spoiler ----!

  yeraltı şehri ve işçilerin insanlıktan çıkıp makineye dönüşmesi ve gökdelen tasvirleri muazzam bir öngörünün göstergesidir. gerçekten hayran olmamak elde değil.

  !---- spoiler ----!

  ancak filmin verdiği mesaj oldukça sıkıntılıdır. patronla işçinin barışması, dünyayı sevgi kurtaracak teması falan bayağı romantik olmuş ama güzel filmdir mutlaka izlenmeli. son olarak büyük patronun Atatürk'e benzerliği de dikkat çekicidir .
  kahve

mesaj gönder