• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.21)
pal sokağı çocukları - ferenc molnar
nemecsek, boka ve pál sokağı'nın öbür çocukları 1907 yılında budapeşte'nin yoksul józsefváros semtinden yola çıktılar. bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı budapeşteli çocuklar gibi onlar da boka'nın cesaretine hayran oldu, nemecsek'in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı.

şimdi artık pál sokağı çocukları'nın arsa'sında kocaman çok katlı evler var. ama ne gam: dünyanın bütün çocukları pál sokağı'ndandır!
 1. pal sokağı çocukları (macarca: a pál utcai fiúk) macar yazar ferenc molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk kitabıdır.

  öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen budapeşte'de, oyun sahalarını (arsa) kızıl gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların savaşımını anlatır.

  kitap dünya çapında en ünlü macar romanı olmuştur. birçok dile çevrilen kitabın bazı ülkelerde (birleşik krallık ve italya gibi) okullarda okunması zorunludur. erno nemecsek, çocuk edebiyatının oliver twist ya da tom sawyer gibi ölümsüz kahramanları arasına girmiştir. sinema uyarlamaları da vardır.

  nemeçek için gözyaşı dökmeyen hiçbir arkadaşım olmadı. çocukken okumadıysanız bile geç kalmış sayılmazsınız bence.

mesaj gönder