• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.29)
anna karenina - lev nikolayeviç tolstoy
anna karenina, 19. yüzyıl rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına çarpıcı bir aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir başyapıt.

güzelliği ve nezaketiyle çevresinde hayranlık uyandıran anna karenina’nın mutsuz ve monoton bir evliliği vardır. üst düzey bir devlet memuru olan aleksey aleksandroviç ile evliliğinde tek tesellisi oğludur. ağabeyi ile yengesinin aralarını düzeltmek için gittiği moskova’da yakışıklı ve genç kont vronski ile tanışması, anna’nın hayatında dönüm noktası olur. tolstoy, anna karenina’da sıradışı bir gözlem gücü ile aşk, evlilik, ihanet gibi temaların izini sürerken roman sanatına yepyeni ve uzun soluklu bir boyut katar. modern dünya edebiyatının otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen anna karenina, güncelliğini daima koruyacak bir eser.
  1. ''bütün mutlu aileler birbirine benzer ancak her mutsuz ailenin kendine özgü bir hikayesi vardır'' girişi insanı şöyle bir sallamak için yeterlidir.yazarlar yazarı tolstoyun kurgusu inanılmazdır.ayrıca sorunlu bir evliliği olan tolstoyun eşinin ''kadınları böyle iyi yazdığın kadar birazcıkta tanısaydın çok daha iyi bir evliliğimiz olabilirdi ''dediği söylenir.kadın ruhunun bir erkek tarafından bu kadar kusursuz tasfiri tekrar tekrar okunmaya değerdir.

mesaj gönder