• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar niall lucy
derrida sözlüğü - niall lucy
terminolojisinin zorluğuyla okurların gözünü korkutan derrida'nın dilden siyasete kadar kalem oynattığı bir çok alanda adaletten zara kadar pek çok temel kavramını ele alan derrida sözlüğü - tam da filozofun eleştirel ruhuna uygun biçimde - sabit bir tanımlar kümesi olarak sözlük düşüncesini bir kenara bırakıp okuru kavramlar arasında akış halindeki bir düşünme ağını kurmaya davet ediyor. derrida sözlüğü, sözlük çatlatan bu filozofu anlamak için hem eğlenceli hem de öğretici bir metin. (kapak yazısı)
 1. yapısöküm ya da yapıbozum diyebilirsiniz, ben dekonstrüksiyon'u tercih ediyorum, derrida'nın literatüre başarıyla yerleştirdiği ama sonrasında da insanların çokça 'ne ola ki bu' diye ense kaşıdıkları şu kuramı niall lucy çoooooooooook başarılı bir şekilde anlatmış.
  şimdiye kadar okuduğum derrida/dekonstrüksion reader'ları, ya da makaleleri olsun ikinci sayfada sinir harbinden bileklerimi kesecekken, şu kitabı okurken, okuduğunu anlamanın verdiği zevkle sırıtarak gezindim evde. neden? çünkü niall lucy dışında derrida'yı ve kuramlarını nirvana, sex pistols, bruce springsteen, bob dylan ve müzik tarihinin titanları ile anlatan başka akademisyen yok. arada da parantez açıp 'şu grubun şu albümünün şu şarkıları da iyidir hani' diyerek de insanı leziz müzikal keşiflere çıkartıyor.
  sabri gürses'e de çevirisinden dolayı teşekkür edilmeli.
  doris

mesaj gönder