• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
hair - milos forman
60ların tabu yıkıcı kült broadway müzikalinden uyarlanan hair'de, oklahoma'dan new york şehrine gelen claude bir grup hippiyle arkadaşlık kurar ve zengin aile kızı sheila'ya aşık olur. claude'un vietnam'a gönderilmek üzere askere çağrılmasıyla mutlu günler çabuk biter. çek asıllı ünlü yönetmen milos forman'ın guguk kuşu'nun ardından filme aldığı müzikal, 60'ların sonlarında, vietnam, cinsel devrim, feminizm, uyuşturucular ve politik protestolar odağında dünyanın kendi kendisine bakışını değiştirmiş olan çiçek çocuklarına saygı duruşunda bulunuyor.
beyaz saray önünde vietnam savaşını protesto eden binlerce insanın görüntüleriyle birlikte sunulan 'let the sun shine in - bırak güneş içeri girsin' şarkısı bir görüntü ve ses olarak sinemaseverlerin hafızasından silinmeyen bir sahnedir.
hair 1960’ların şarkılarını, danslarını ve ruhunu yansıtması bakımından da bugün için bir bellek tazeleme özelliği sunuyor sinemaseverlere.
  1. 1968 kuşağını, çiçek çocuklarını, vietnam savaşını anlatan, yapım yılı 1979 olan, müzikleri ve danslarıyla kusursuz diyebileceğim muhteşem bir film, bir müzikal…
    film, 1968 yılında sahnelenmeye başlayan aynı adlı bir müzikal oyunundan uyarlanmış. tam bu dönemlerde savaş devam ettiğinden, aynı zamanda da o dönemde büyük çoğunluk çiçek çocuklarına ön yargıyla yaklaştığından müzikal çok tepki almış, yasaklanmak istenmiş. hatta ülkemizde de 1971 yılında da gülriz sururi- engin cezzar tiyatrosu tarafından sahneye konulmuş ve yine aynı tepkilere maruz kalmış , yasaklanmak istenmiş. fakat her şeye rağmen “ hair” izleyiciyle buluşmuş ve büyük bir başarı kazanmış.

    filmde bir karakterin, saçını neden uzattığını soran bir şahsa cevabı:
    "ben uzatmıyorum, kendisi uzuyor, ama sen kestiriyorsun"

mesaj gönder