• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
hair - milos forman
60ların tabu yıkıcı kült broadway müzikalinden uyarlanan hair'de, oklahoma'dan new york şehrine gelen claude bir grup hippiyle arkadaşlık kurar ve zengin aile kızı sheila'ya aşık olur. claude'un vietnam'a gönderilmek üzere askere çağrılmasıyla mutlu günler çabuk biter. çek asıllı ünlü yönetmen milos forman'ın guguk kuşu'nun ardından filme aldığı müzikal, 60'ların sonlarında, vietnam, cinsel devrim, feminizm, uyuşturucular ve politik protestolar odağında dünyanın kendi kendisine bakışını değiştirmiş olan çiçek çocuklarına saygı duruşunda bulunuyor.
beyaz saray önünde vietnam savaşını protesto eden binlerce insanın görüntüleriyle birlikte sunulan 'let the sun shine in - bırak güneş içeri girsin' şarkısı bir görüntü ve ses olarak sinemaseverlerin hafızasından silinmeyen bir sahnedir.
hair 1960’ların şarkılarını, danslarını ve ruhunu yansıtması bakımından da bugün için bir bellek tazeleme özelliği sunuyor sinemaseverlere.
 1. evim yok, ayakkabım da.
  param yok, bir sınıfım da.
  şalım yok, eldivenim de.
  yatağım yok, kabım da.
  inancım da yok.. şuraya bak..

  annem yok, kültürüm de.
  arkadaşım yok, okulum da.
  canlılığım yok, iç çamaşırım da.
  sabunum yok, trenim de, aklım da...

  sigaram yok, işim gücüm de.
  bozuk param yok, bir penim bile.
  kızım yok, biletim de.
  jetonum yok, tanrım da .

  evet.

  otum yok, asidim de.
  giysim yok, meskenim de.
  elmam yok, bıçağım da.
  silahım yok, çöpüm de.
  kartım yok.. yandı..

  dünya yok, eğlence yok, bisikletim yok, sivilcem yok, ağacım yok, hava yok, su yok...
  şehir, banco, kürdan ayakkabı bağcığı, öğretmenler, futbol topu, telefon, kayıtlar, doktor, erkek kardeş, kız kardeş, üniforma, makineli tüfek, uçaklar, mikroplar, m-1'ler...

  bang bang bang......

mesaj gönder