nilüfer kuyaş

Kimdir?

nilüfer kuyaş, istanbul’da doğdu, robert kolej’de okudu. lisans eğitimini abd’de wellesley college’da tamamladı. boğaziçi üniversitesi’nde sosyal psikoloji yüksek lisansı yaptı. londra’da bbc’de radyo yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. türkiye’de kısa bir dönem televizyon programı hazırladı ve sundu. sabah, milliyet ve en son taraf gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. ilk kitabı başka hayatlar 2004’te memet fuat deneme ödülü’nü kazandı. 2007’de yayımlanan ilk romanı yeni baştan’ı 2011’de ada’daki ev izledi.

  1. ah... nasıl boş kalmış, nasıl hiç kimse bir şey yazmamış? nilüfer kuyaş hayatımdaki en özel yazardır. henüz 19-20 yaşındayken ada'daki ev ile tanıştım ve kendinin farkına varamamış genç bir kadının güçlenmesine vesile olmuştur. yalnız da mutlu olunabileceğini hatta yalnızken çok daha mutlu olunabileceğini öğretmiştir, ağlatmıştır, güldürmüştür. hem dolu dizgin hem yormayan bir anlatım tarzı var. okuması kolay ve oldukça kadın bir kalem. edebiyata önem verilmeyen çok kıymetli ülkemde kadın yazara hiç hiç önem verilmiyor. "aman bir kitap yazayım da popüler olsun, çok satanlar listelerinden inmesin" kaygısıyla saçmalayan sözde yazarlardan olmaması ayrı bir güzellik. dünya görüşü, toplumsal olaylara karşı duruşu, insanlara verdiği değer kendisine olan saygımı kat be kat artırmıştır. yeni bir deneme kitabı çıkmış lakin ben ondan ada'daki ev tadında bir roman beklemekteyim ısrarla.
    "mutluluk geldi, tanımadın, gitti. palamarı çözülmüş bir teknesin şimdi. hayatın iyiliği seni terk etti" cümleleriyle zihnimin,yüreğimin kuytularına kazınmıştır.

mesaj gönder