• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
geriye kalan - çiğdem vitrinel
sevda'nın mutlu dünyası kocası cezmi'nin onu aynı hastanede çalışan zühal'le aldattığını öğrenmesiyle alt üst olur. sevda cezmi'ye sezdirmeden evindeki titizlikle sürdürdüğü düzeni devam ettirir ama bunun yanında zühal'in de peşine düşer. zühal'in eski kocası mustafa'nın eski karısını geri kazanmak için dönmesiyle dengeler değişecektir.

geriye kalan, çiğdem vitrinel'in yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını yaptığı 2011 yapımı türk filmi. filmin başrollerini devin özgür çınar, erkan bektaş, şebnem hassanisoughi ve burak tamdoğan paylaşmaktadır. film 48. altın portakal film festivali'nde en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazanmıştır. ( wikipedia'dan alınmıştır )
 1. kadın erkek ilişkilerinden ve aldatma olgusundan yola çıkarak toplumun kadına biçtiği rolleri az diyalogla daha çok oyuncuların performanslarına dayanarak sorgulatmayı başaran iyi bir film.kadınların çoğunda ne yazıkki gözlemlenen "steril" aile kurma takıntısının nasıl saplantısal bir ruh haline evrilebildiğini böyle başarılı anlatabilmesi bile filmi kayda değer yapmaya yetiyor. orta sınıf evli mutlu çocuklu maskelerini indirmeyi başarmış.

  !---- spoiler ----!

  filmin adı ve sonu ( yerdeki kan ) arasındaki gönderme de çok iyi düşünülmüş. bazen geriye kalan yerdeki bir damla kandır ve ne kadar temizlemek isteseniz de steril hayatınızın bembeyaz halısındaki küçük bir leke gibi herşeyi mahvedebilir...

  !---- spoiler ----!
  mesut

mesaj gönder