1. 1885'de georges gilles de la tourette tarafından üzerinde incelemeler yapılan ve ismini de bundan alan tourette sendromu; tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlıktır. insanların içinden geleni istemsiz olarak dışarı vurmasıdır.

    tourette sendromu günümüzde nadir bir sendrom olarak düşünülmemekle beraber çoğu durumda hafif tabir edilebilecek tikler görüldüğünden doğru tanı yapılamamaktadır. görülme sıklığı 10.000'de 4-5'tir. çok rastlanan tikler arasında göz kırpma, öksürme, boğaz temizleme, burun çekme, hayvan sesleri çıkarma vb gibi motor ve vokal tikler vardır. hastalık 3-15 yaşları arasında başlar. erkeklerde kızlardan üç kat sık görülür. tourette sendromlu kişiler normal bir zekaya ve yaşam süresine sahiptirler. çoğu çocukta tiklerin şiddeti ergenlikten sonra azalmaktadır ve yetişkinlikte şiddetli görüldüğü durumlar oldukça nadirdir.

    bundan birkaç yüzyıl öncesine kadar, bu rahatsızlığı taşıyan insanlar - cadı ve büyücü oldukları gerekçesi ile infaz edilen binlerce kadınla beraber - paranoyalarına yenik düşen kilisenin "şeytan ve dinsizliğe karşı" ilan ettiği çılgınlık boyutundaki seferberliğin sayısız kurbanlarından bazıları idi...17 hatta 18. yüzyıla kadar bu kişilerin içlerine şeytan girdiğine ve şeytan tarafından ele geçirildiğine inanılırdı ve bu nedenden dolayı kilisenin sözde şeytan çıkarma ayinlerinde dayanılmaz eziyetler görmüşlerdir...

mesaj gönder