• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.34)
Yazar
amok koşucusu - stefan zweig
"intihar, stefan zweig'ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. ilk evliliği sırasında karısı friederike'yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen stefan zweig, yıllar sonra, ikinci dünya savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. amok koşucusu'nda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. kendi yaşamından ya ada tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde stefan zweig'ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu kitapta, bir uzun öykü olan amok koşucusu bir baş yapıt. insanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son derece canlı, ayrıntılı, çok yönlü bir anlatımla kaleme alabilen, okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar stefan zweig. yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı."
 1. yalnızlığın sadece buhran verici, yıkıcı yönünü ele alınan kitap.
  kitaba adını veren öyküdeki doktorumuz yalnızlığın koynunda o kadar çok kavrulmuş ki, yalnızlığını giderebileceği tek kaynağı elinden hızlıca kaçırmamak için giriştiği işin acısını çekiyor. diğer öykülerde de benzer şekilde yalnızlığın hayat bitiriciliği işleniyor.

  yalnızlığın çok güçlü bir silah, bir hayata tırmanma aracı olduğunun üzerinde hiç durulmadan, dünyadaki bütün mutsuzlukların kaynağıymış gibi anlatılması da zweig'e yaraşan bir tutum kanımca.

  yazarın bu pesimist ısrarcılığı beni rahatsız etmek birlikte aklıma sürekli “bütün yalnızlar gibi özgür ve bütün özgürler gibi yalnız.” sözünü getirdi.

mesaj gönder