• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
günaha son çağrı - nikos kazancakis
"kilise tarafından aforoz edilen bu ünlü eser 1988 yılında abd'de martin scorsese tarafından sinemaya da aktarılmıştı. tıpkı romanı gibi bu film de çok tartışma yaratmış ve bütün dünyada protestolara neden olmuştu. filmin gösterildiği sinemalar hristiyan radikal grupların saldırılarına uğramıştı.

isa'nın yaşamının son günlerini anlatan "günaha son çağrı" kutsal kitaplarda anlatılanları harfiyen tekrarlamaz, roman isa'nın tasavvufi, gizemli ve kutsal yönlerini ön plana çıkarmak yerine onun zaaflarını, korku ve endişelerini yani sıradan insanlarda olduğu gibi insani yönlerini irdeleyen kurgusal bir yapıttır."
  1. korkularıyla, arzularıyla, büyük bir sorumluluğun altından kaçmak istemesiyle tanrı'nın oğlu değil meryem'in oğlu insan-isa'nın anlatıldığı güzel eser. kazancakis ayrıca şöyle güzel bir yazma nedeni açıklamış :

    "bu kitabı yazmamın nedeni mücadele eden insana ulu bir örnek vermek isteyişimdir... bu kitap mücadele eden herkesin itirafıdır. yayımlamakla ödevimi yaptım: alabildiğine mücadele eden, hayatta çok acı çeken ve büyük ümitleri olan birinin ödevini...günaha son çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, isa ile birlikte golgota tepesi'ne çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. içimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. isa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (... ) isa'nın hayatının her anı, bir çatışmadır, bir zaferdir. basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. golgota tepesi'ne varmış ve çarmıh'a çıkmıştır. (...) bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. yayımlamakta ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde isa'yı sevecektir. "

mesaj gönder