• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
maldoror'un şarkıları - comte de lautreamont
"hakkında çok az şey bilinen isidore ducasse'ın takma adı comte de lautrémont'tur. 4 nisan 1846'da uruguay montevideo'da doğdu. babası fransız konsolosluğunda görevli bir memurdu. annesi, lautrémont 18 aylıkken öldü, intihar ettiği konusunda şüpheler vardır. uruguay'da geçirdiği gençlik dönemi bir sır halinde kaldı. iç savaşın ve koleranın patlak vermesiyle; 10 yaşındayken okulunu bitirmesi için babası tarafından fransa tarbes'e gönderildi.

tarbes ve pau'da; kibirli, somurtkan ve içe-dönük kimse olarak görüldü. okulda latin ve matematik derslerindeki başarısızlığını, edebiyata olan ilgisiyle ve başarısıyla telafi etti. ayrıca biyolojiyle de yakından ilgilidir. bu bilgisini de maldoror'un şarkıları'nda çokça kullanmıştır.

19 yaşında, okulu bitirdikten sonra, ducasse'nin, yolculuklar yaptığı konusunda düşünceler vardır. bu yolculukların muhtemelen uruguay'da olan babasına veya edebi temaslar yapmak için fransa bordeux'ya olduğu tahmin edilir. 1867 veya 1868'de, hiçbir kayıt belgesinin bulunmamasına rağmen paris'te politeknik veya maden okulunda okuduğu tahmin edilir.

araştırmacıların çoğu, lautréamont paris'teyken, "maldoror'un şarkıları"nın çıktığını düşünür. 24 yaşında bir otel odasında intihar ederek yaşamına son verdi. en önemli eseri henüz 22 yaşındayken yazdığı maldoror'un şarkıları'dır."
  1. çoklarınca dahi olarak anılan ve şiiri döneminin çok ötelerine taşıdığı konusunda hemfikir olunan şair ne yaptığının bilincindedir, öyle ki şöyle bir söz eder:

    "on dokuzuncu yüzyılın sonu görecek, kendi şairini"

mesaj gönder