1. bugün, abd’nin 6 ağustos 1945 yılında japonya’nın hiroşama kentine atom bombası atmasının ve dünyanın atom bombasının yıkıcı etkileri ile tanışmasının üzerinden 70 yıl geçti. saldırı sonucu 350 bin nüfuslu kentte 140 bin kişi hayatını kaybetmişti.

    japonya 8 aralık 1941'den beri abd ve müttefikleri ile savaştaydı. 26 temmuz 1945 günü, abd başkanı truman, japonya’nın koşulsuz teslim olmasını isteyen potsdam deklarasyonu’nu yayınladı. hiroşima’ya atom bombası atılmadan iki hafta önce, new mexico alamogordo’da abd, atom bombasının ilk denemesini yapmıştı. japonya ültimatomu reddedince, truman nükleer saldırı emrini verdi. 6 ağustos 1945'te yerel saatle 08:15'de amerika birleşik devletleri "enola gay" adlı bir b-29 bombardıman uçağından bıraktığı little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi. sonrasında radyasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti. bazı bilimadamları ve çevrelere göre bu bombanın etkileri halen sürmektedir.

    abd hiroşima'ya dünyanın ilk atom bombası "little boy" (küçük çocuk)'u atarak 140.000'den fazla insanı katlettikten yalnızca üç gün sonra, 9 ağustos 1945'te dünyanın ikinci ve öncekine göre 1,5 kat daha yıkıcı atom bombası fat man (şişman adam)'i nagazaki'ye atarak ilk anda 74.000'den fazla insanı katletmişti.

    nazım hikmet, hiroşima'da atom bombasıyla yedi yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barışa çağırısını anlattığı “kız çocuğu” şiirini yazmıştır. şiir, savaş karşıtı bir mesaj olarak büyük başarı kazanmış ve birçok sanatçı tarafından bestelenmiştir. bu şiir, aslında sadako sasaki anısına yazılmıştır. atom bombası, sadako sasaki 1 yaşındayken hiroşima'ya atılmıştı. 10 yıl sonra, sadako lösemiye yakalandı. turnalar katlamaya başladı, çünkü kağıttan bin turna kuşu efsanesi der ki: bir insan hastalanınca kağıttan 1000 turna yaparsa, bunu gören tanrılar o kişiyi sağlığına kavuşturacaktır. bunu bilen sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp turnaları katlar ve konuşur turnalarıyla: "kanatlarınıza huzur yazacağım. böylece tüm dünyada uçabileceksiniz." ama sadako, ne yazık ki 644.(altı yüz kırk dördüncü)turnayı katlarken ölür. hiroşima'da sadako için bir anıt yapılır ve abd'deki seattle barış parkı'na bir heykeli dikilir.

mesaj gönder