• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
modern psikoloji tarihi - d.p. schultz & s.e. schultz
bu kitap amerikan üniversiteleri'nde psikoloji tarihi yüksek eğitiminde en çok tercih edilen ders kitabı olarak kullanılmaktadır. psikoloji tarihine ilişkin konular kitapta ustalıkla gruplandırılmış, açık ve net bir dille aktarılmıştır. psikolojideki düşünce ekolleri tarihsel süreçleri içinde verilirken bu ekollerin birbirleriyle etkileşimi ve çeşitli dönemlerin toplumsal ve entelektüel atmosferi içinde gelişimi de ortaya konulmuştur.
kitabın ayrıca özelliklerinden biri de psikoloji tarihindeki önde gelen teorisyen, araştırmacı ve hocalar hakkında anektodlar aktararak yaşamlarının düşünce ve yöntemlerini nasıl etkilediğini göstermek, böylece psikoloji tarihini okuyucunun gözleri önünde canlandırmaktır. (idefix)
  1. psikoloji tarihi derslerininin vazgeçilmez kaynağıdır bu kitap. psikolojideki ekollerden başlayıp freud'tan melanie klein'a, wundt'tan adler'e kadar her alandan kısa bilgiler içerir; ancak yine de içeriği doyurucudur. "psikoloji felsefenin bir alt alanı olmaktan çıkıp bugüne nasıl gelmiş?" kitap işte bunu gözler önüne seriyor. çevirisi ise gayet iyi. yapacağınız herhangi bir ödevde kaynak olarak gösteriminden kaçınılmamalı.

mesaj gönder