• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
salmer fra kjokkenet - bent hamer
ikinci dünya savaşı sonrasında isveç'te, ortalama bir ev kadının yıl boyunca, evine yemek taşıyabilmek için norveç'le kongo arasındaki yol kadar yürüdüğü anlaşılır. bir aratırma şirketi, norveç'in kırsal bölgelerine 18 adet araştırmacı göndererek bekar erkeklerin mutfak alışkanlıklarını gözlemlemek için bir araştırma başlatır.kendi halinde bir bilim adamı olan folke de, ufak çiftliğinde tek başına yaşayan yaşlı isak'ı gözlemlemek üzere isak'ın mutfağına yerleşir. kurallara göre gözlemci ile denek arasında hiç bir diyalog olmamalıdır. zamanla sürekli kendini gözetleyen birinin varlığından sıkılan isak, sıkıntısını belli etmekten çekinmez. fakat sessiz bir rutinin içinde aynı çatıyı paylaşan bu iki insanın arasında, zamanla hoş bir diyalog gelişmeye başlar.
 1. 2003 norveç yapımı 8 ödüllü film.

  kapitalizmin mekanikleştirdiği insanları ruhsuz sayılara dönüştüren istatistiksel araştırmalar, batı dünyasının vardığı uç noktalar, psikolojik deneylerle dalga geçen bir film.

  buna karşılık insan ilişkilerinin denetlenemezliği, giydirilmeye çalışılan kalıplara rağmen yalnızlık ve kimsesizlik içinden yeşeren dostluğu ve arkadaşlığı fısıldayarak anlatıyor.

  savaş sonrası norveç-isveç gerginliği, folke'nin isveççe, isak'ın da norveççe konuşması.

  isak'ın "siz isveçliler zaten izlersiniz, savaşta da öyle yaptınız" diyerek, nazi işgali günlerini andığı.

  filmle uyumlu güzel müzikleri hans mathisen yapmış.

mesaj gönder