1. sınırda kişilik bozukluğu.

  her şeyi sınırda yaşama rahatsızlığı.

  kaybettikçe korkan korktukça sevdiklerini kaybeden kişilik bozukluğu.

  sınırda kişilik, boşluk duyguları, kimlik karmaşası, kontrolsüzce ortaya konan öfke tepkileri, özel ilişkilerde aldatılma ve terk edilme korkuları, ilişkilerde karşı tarafın ilgisini çekmek üzere yapılan manipülatif davranış, intihar girişimleri, göz korkutmalar, zaman zaman gerçeklik algısının kaybı gibi özellikler gösteren bir kişilik yapılanmasıdır.

  erken dönemde bir kayıp ve ayrılık, bozuk ebeveyn ve çocuk ilişkisi, sözel ve duygusal istismar, fiziksel ve cinsel istismar gibi çevresel faktörlerin sınır kişiliğin oluşumunda etkili olduğu vurgulanmaktadır.

  1 -gerçek ya da hayali, olası bir terk edilmeyi önlemek için çılgınca çaba harcamak.
  2 –karşısındakileri aşırı büyütüp, göklere çıkarma ve aşırı değersizleştirip, gözden düşürerek, yerin dibine sokma arasında gidip gelen ilişkilerindeki tutarsızlık.
  3 -kendini algılayışında, arkadaşlık, cinsel durum ya da önem verilen kültürel ve ahlaki değer anlayışında değişkenlikler.
  4 -kendine zarar verme olasılığı fazla olan, 2 ya da daha çok durumda sonunu düşünmeden, aniden yapılan eylemler (aniden çok para harcama, madde ve aşırı alkol kullanımı, hızlı ve tehlikeli araç kullanma, birden aşırı yemek yeme, önceden düşünülmeyen uygunsuz cinsel davranışlar) .
  5 -tekrarlayan bir şekilde intihar girişimleri, intihar tehditleri, kendi kendine zarar verme (bıçak,jilet vs. ile kendi cildini kesme, sigara ile yakma, kafasını, yumruğunu sert yerlere vurma gibi).
  6 -duygu durumunda aşırı tepkililiğe bağlı olarak sürekli ve ani duygusal değişkenlik hali (saatler içinde değişen sürelerde birbirini izleyen öfkelilik, üzüntü, kaygı, sevinç dönemleri)
  7 -kişinin kendisini sürekli olarak boşlukta hissetmesi .
  8 -öfkeye hakim olamama (kavga etme, yüksek sesle hakaret, çığlık atma, eşya kırma gibi).
  9 -stresle ilişkili gelip gecici kendine kötülük yapılacağı düşünceleri ya da dissosiyatif belirtiler

  bu özelliklerde en az 5 tanesinin olması sınırda kişilik bozukluğunu işaret eder.

  yoğun stresli dönemlerde halüsinasyon dediğimiz var olmayan ses, görüntü vs. gibi algılar ve kendi vücuduna ve çevreye yabancılaşma görülebilmektedir.

  kendisini güzel, başarılı biri gibi hissederken birden değişkenlik göstererek kendisini çok önemsiz biri olarak algılayabilir.

  yalnızlığa tahammülleri çok azdır, bu kişiler doldurulamaz bir boşluk hissi yaşarlar. hep birilerinin varlığına gereksinim duyarlar. ilişki kurduğu insana taparcasına bağlanır, onun sevgisini kazanabilmek için yoğun çaba harcar, karşılığını alamadığını düşündüğünde taptıkları kişi hızlıca nefret ettikleri kişiye dönüşür.

  eşlik eden bozukluklar:
  depresyon ve distimi
  alkol-madde kullanım bozuklukları
  yeme bozuklukları
  travma sonrası stres bozukluğu
  dissosiyatif kimlik bozukluğu
  diğer kişilik bozuklukları

  tedavi:
  uzun süreli bireysel ya da grup terapisi. geçmiş ve bugün arasındaki bağlantının kurulduğu, davranış değişikliğini de sağlayacak biçimde ruhsal yapılanmanın anlaşılmaya ve değiştirilmeye çalışıldığı uzun süreli ve derinlikli bir çalışma yapılması gerekir. terapinin yanında duygulanım dalgalanmaları ve ani dürtüsel davranışlar için ilaç tedavileri uygulanabilmekte, intihar eğiliminin olduğu yoğun gerilim dönemlerinde kısa sureli hastanede yataklı tedavi uygun olmaktadır.

mesaj gönder