• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
bir ateistin inanç tarihçesi - matthew kneale
matthew kneale, "dinsel inanç" düşüncesini insanlık tarihinin ilk dönemlerinden itibaren ele alarak, inançlara dair genel bir resim sunmaya çalışıyor: büyük dinlerin beşiği ortadoğu'dan güney amerika'ya, çin'den hindistan'a dinlerin doğuşlarındaki arkaplanlara, toplumsal ve kültürel yapılara odaklanıyor. sıradan insanların neye inandıklarına eğilip, dinsel inançlardaki sürekliliklere, değişimlere göz atıyor. çeşitli siyasi düşüncelerin dinsel tasavvurlarla ilişkilerine de değiniyor.

kneale edebiyattan mimariye, savaşlardan ittifaklara insanlık tarihini şekillendiren inançlara küçümseyerek değil, anlamaya çalışarak yaklaşıyor. zira "insanoğlunun en büyük hayal ürünü projesi" olduğunu iddia ettiği inançların etraflıca ele alınmasıyla, insanlık tarihinin daha iyi anlaşılabileceğini öne sürüyor. bir ateistin inanç tarihçesi insanlığın bilinmezle, "güvence arayışı"yla on binlerce yıldır kurduğu ilişkinin özlü bir anlatımı… "dinler buz çekirdeği gibidir. her birinde katman katman geçmiş inançları bulmak mümkündür. 33.000 yıl önceki inançlar bile dünyamızda hâlâ varlığını sürdürmektedir. bu kitap bu buz çekirdeklerinin bazılarını incelemeyi, çok sayıdaki katmanın nasıl oluştuğunu keşfetmeyi ve bazen en umulmadık yollarla dünyamızı nasıl etkilemeye devam ettiklerini görmeyi amaçlamaktadır."
-matthew kneale-
  1. bir tarih kitabı gibi dinlerin doğuşunu gelişimini anlatmanın yanı sıra bir çok ilginç tarihsel anekdota yer veren bir ateistin inanç tarihçesi akıcı diliyle bir çırpıda okunabilecek güzel bir kitap. çevirisi de oldukça başarılı olan kitabın en vurucu yanı ise marksizm hakkında. çok fazla detay verip sürprizi bozmak istemiyorum...
    jan

mesaj gönder