• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar Adam Smith
milletlerin zenginliği - adam smith
adam smith (1723-1790): çağının önde gelen ahlâk felsefecilerinden biri ve bu yıl yayımının 230. yılı kutlanan ve "iktisatın açılış kitabı" milletlerin zenginliği (1776) ile kalıcılaşmış bir 18. yüzyıl düşünürüdür.
elinizdeki baskıysa, bu önemli yapıtın türkçedeki ilk ve tek eksiksiz çevirisi olmasının yanısıra, prof. dr. gülten kazgan'ın kapsamlı sunuşuyla da farkını ortaya koymaktadır.

haldun derin (1912-2004); atatürk, inönü ve bayar dönemi anılarını kitaplaştırdığı çankaya özel kalemini anımsarken: 1933-1951 'den (1995) shakespeare,
adam smith ve orwell çevirilerine, bürokrasimizin
en önemli çevirmen-yazarlarındandır.
milletlerin zenginliği ise , bugün çevirmeninin elinden çıktığı biçimiyle yayımlanışıyla da bir "vasiyeti" yerine getirmektedir.
(idefix)
  1. ekonominin bir disiplin olarak ele alınmasını sağlamasının yanı sıra kapitalizmin esaslarını anlatması bakımından da oldukça önemli bir eser. bu başlığı açma nedenim ise bu kitabı tanıtmaktan ziyade türkçe çevirileri ile ilgili bir kaç kelam etmek; eğer buraları okuyan birileri günün birinde bu kitabı okumak isterse haldun derin'in çevirisiyle türkiye iş bankası kültür yayınlarından tek cilt olarak çıkan kitabı seçmemelerini öneririm. iki cilt halinde farklı yayın evleri tarafından da türkçe'ye kazandırılmış bir eser bu; ilk cildini ayşe yunus ve mehmet bakırcı'nın ikinci cildini de m. tanju akad'ın çevirisi ile okursanız okuduğunuzu anlar, kitaptan zevk alır ve bana dua edersiniz diye düşünüyorum.
    jan

mesaj gönder