• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
tarihe emretmek - stefan plaggenborg
"mussolini kitlelere gitti, onlara meftundu. stalin kitlelerin kendisine getirilmesini sağladı, fakat onlarla arasına mesafe koydu. atatürk kitleleri aramadı, onlara ihtiyacı yoktu." kemalizmin faşist italya'dan ve bolşevik rusya'dan ilham aldığı, genel olarak bu rejimler arasında benzerlikler olduğu fikri hep ilgi çekmiştir. üç dönem tarihini de özgün dillerde birincil kaynaklardan inceleyen tarihçi stefan plaggenborg, yüzeydeki benzerliklerin derinine iniyor. zengin bir bilgi donanımına dayanarak, benzerliklerin yanında, önemli farkları da gösteriyor. türkiye'de kemalizm, italya'da faşizm ve rusya'da stalinist sosyalizm iktidara nasıl geldiler, oraya nasıl yerleştiler? nasıl bir devlet ve toplum tasarımına sahiptiler? uyguladıkları baskı rejimlerini otoriterlik-totaliterlik yelpazesinde nereye oturtabiliriz; üç baskı rejiminin şiddet dereceleri arasındaki farklar bize ne gösterir? üç lider kültünü ve stalin, mussolini, atatürk'ün başlarına kondurulan hâleleri mukayese ettiğimizde neler görürüz? üç rejim, dinle olan meselelerini nasıl halletmiş, hangi din politikalarını izlemiştir? son olarak, diktatörlükten çıkış tecrübelerini nasıl geçirmişler, nereye varmış, nasıl bir miras bırakmışlardır? olağanüstü titiz, yerleşik kabullere mesafeli, duygusallıktan uzak ama aynı zamanda tutkulu bir merakla ve edebî zevkle yazılmış bir kitap. karşılaştırmalı tarihçiliğin imkânlarını ve öğreticiliğini mükemmel bir şekilde gösteriyor. odaklandığı konunun yanı sıra tümüyle 20. yüzyıl tarihine ışık tutuyor.
  1. tam adı tarihe emretmek kemalist türkiye, faşist italya, sosyalist rusya olan kitap; bu üç ülkenin tarihinde derin izler bırakan atatürk, mussolini ve stalin'inin ortak yönleri, farklılıkları gibi konuları özenle işlemiş ve bu üç liderin birbirleriyle olan etkileşimlerini araştırmış ilginç bir kitap.

    beni en çok etkileyen yanı ise kemalist modernleşmenin cumhuriyet sonrası türkiye siyasi dünyasına nasıl etki ettiğini tarihsel süzgeçten geçirerek ince ince işlemesi oldu.
    jan

mesaj gönder