1. (Linki açmaya üşenenler için)
  Almanya Öğretmenler Birliği yöneticileri, Adolf Hitler’in ırkçı görüşlerini içeren ve İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden bu yana Almanya’da basılmayan “Kavgam” adlı kitabının açıklamalı eleştirel baskısının, gençleri Nazizme karşı uyarmak ve bilinçlendirmek amacıyla liselerde okutulması gerektiğini savundular.
  Yayın hakları 70 yıldır Almanya’nın Bavyera eyaleti yönetiminde bulunan ve telif hakkı bu yılın sonunda sona erecek olan “Kavgam”ın açıklamalı ve eleştirel baskısı 2016 yılı başlarında yayımlanacak. Ancak Alman yetkililer, telif hakları ortadan kalkacak olmasına karşın “Kavgam” kitabının “açıklamasız” baskılarını yapacak yayıncıları “ırkçı nefreti yaymakla” suçlayacaklarını söylüyorlar.
  Öte yandan, Münih’teki Çağdaş Tarih Enstitüsü, 2016’nın Ocak ayında, 3500 kadar açıklamanın ve tarihsel yorumların yer alacağı “Kavgam: Eleştirel Bir Baskı”yı yayımlayacak.
  Öğretmenler Birliği’nin başkanı Josef Kraus ise, Hitler’in kitabından seçilmiş bölümlerin 16 yaş ve üstü öğrencilere okutulması gerektiğini, böylece yasaklanmış bir kitabın gençlere daha çekici gelmesinin önlenebileceğini ileri sürüyor. Kraus, kitabın okulların öğretim programına alınmasını, “bilgili tarih ve politika öğretmenleri tarafından” okutulmasını, bunun gençlerin ırkçı nefrete karşı uyarılıp bilinçlendirilmesine yardımcı olacağını savunuyor.
  Sosyal Demokratların eğitim politikası sözcüsü Ernst Dieter Rossmann da, “Kavgam”ın korkunç ve canavarca bir kitap olduğunu vurgulamakla birlikte, “Bu Yahudi düşmanı, insanlıkdışı polemik kitabının maskesini nitelikli öğretmenler aracılığıyla tarihsel olarak düşürmek modern eğitimin görevidir” diyor.
  Sağcı popülizmin yükseldiği günümüzde hümanist değerleri ve demokratik ilkeleri öğretmenin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Rossmann, “İnsanlık, özgürlük ve dünyaya açıklığın antitezi olan ‘Kavgam’ın eleştirel bir tahlili, bu tür ayartı ve tehlikelere karşı direnişi güçlendirebilir” görüşünü savunuyor.

  haber linki
  jan

mesaj gönder