• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
pola x - leos carax
pierre annesi marie ile birlikte normandiya'daki bir şatoda yaşıyor. iyi görünüşlü ve zenginler. birbirlerini seviyorlar. pierre her sabah babasının ona bıraktığı motorsiklete binip sarışın nişanlısı lucie'yi görmeye gidiyor. onlar da birbirlerini çok seviyorlar. bir gece marie, pierre'e lucie ile evlilik tarihinin artık belirlenmesi gerektiğini söylüyor. ancak o gece karanlık ormandan şatoya yabancı bir kadın çıkageliyor. doğu avrupa aksanıyla konuşan ve isminin isabelle olduğunu söyleyen kadın pierre'e "sen tek çocuk değilsin. ben senin kızkardeşinim" diyor. pierre ona inanıyor ve herşeyi iptal edip isabelle ile paris'de yaşamaya karar veriyor…
 1. 1999 yapımı pola x carax’ın kariyerindeki beşinci uzun metraj film. henri melville’in pierre: or, the ambiguities kitabından uyarlanmış bir film. adını da melville’in kitabının fransızcasının baş harflerinden alıyor.

  başrolde gerard depardieu’nin oğlu genç yaşta yaşamını yitiren guillaume depardieu’nün oynadığı, catherine deneuve’ün ilk yarısında parladığı film.

  film, carax sinemasının şiirsel gerçekçiliği kendine özgü epik bir dille anlatımının en güzel örneği.

  topluma yabancılaşmış zıt karakterlerin ve bu karakterlerin imkansız aşklarının underground temalarla işlendiği ve carax'ın küçüklüğünü geçirdiği komün evin etkisiyle alabildiğine mülksüzlüğe atıfta bulunduğu renkli kara film.

  filmde rammstein grubunun vokali till lindemann ve davulcusu christoph schneider’in metruk binada kısa bir süre görünmeleri ve müzikleri, isabelle’nin harmonium çaldığı sahneler ayrı bir güzellik olmuş.

mesaj gönder