• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.16)
aylak adam - yusuf atılgan
her şeye "karşı" duran, "karşı" çıkan, "karşı" olan bir adam... aylak adam... bir adı bile yok. "c." diyor yusuf atılgan kısaca.insan her şeye bunca "karşı"yken kendine de "karşı" olmadan nasıl sürdürülebiler bir "karşı" yaşamı?c., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik.zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.
 1. üslup, tespitler, karakter, anlatılan hikaye, kurgu vs. vs. bir kitap için aklınıza gelebilecek tüm ögeler ülke standartlarının çok üzerinde. albert camus' nün yabancı' sında hayran olduğum meursault karakterine benzer düşüncelere sahip bir adam c. ve bir varoluş sorgusu/sorunu var kitapta; ne var ki meursault' nun o düşüncelerinin nasıl şekillendiğini bilmiyoruz ve dahası meursault' nun bir kavgası yok hayatla ya da kendisiyle, c. ise hem kendisiyle hem de hayatla kavgalı bir adam. issız adam diye bir film vardı, onunla bağlantılı demeyeceğim, başka bir şey anlatmak için andım bu, bence kötü, filmi. filmi izleyen her iki erkekten biri ''aynı beni anlatıyor'' demişti. şimdi o erkeklerin hemen hepsi evli. bu kitabı da okuyanlar benzer şeyleri söylüyorlar, oysaki c. aynı sizi anlatıyor olsaydı bu kitap olmazdı. daldan dala atlayıp gidiyorum ama söylemeden geçemiyorum bunları; orhan pamuk çok zeki bir yazardır. okuyucunun bu zaafını alıp neredeyse tüm kitaplarının teması yapmıştır, yani ''başkası olma isteği'', bir karakterde kendini bulma, kendini başka türlü yaşama isteği... c. farklı, meursault farklı, çünkü insanlar çok aynı; ve hepsinin kendini farklı ve özel sanması, belki de onların en benzeyen tarafları. c' nin hayranlık uyandıran yanları var, çok güçlü olduğu yanları var ama bir o kadar da acınası yanları var.
  c.' nin iletişim konusundaki sıkıntıları, tedirginlikleri, takıntıları; dilin, iletişim konusunda yetersiz bir araç olduğu fikri üzerine yazılmış kalecinin penaltı anındaki endişesi kitabının karakteri bloch' u anımsattı bana.
  ilişkilere bakış açısı konusunda da yine meursault' ya hiç benzemeyen bir adam c. meursault, önemsiz buluyor, bir korkusu endişesi yok, kaygısı yok; c. ise tam tersi, aynılaşmaktan korkuyor, kaygı duyuyor. meursault' nun toplumdan farklı olmak gibi bir çabası yok, c.' nin var. c. başta babası olmak üzere birilerine, bir şeylere benzememek üzerine bir hayat kuruyor ve tam bu noktada benim için bir şeylere benziyor aslında. çünkü herkesin farklı olmaya çalıştığı bir dünyada farklı olmaya çalışmak, seni aynılaştırır. bu bakımdan c., ilşkiler üzerine yaptığı tespitleri bir kenara koyarsam, benim açımdan öykünülecek, örnek alınacak bir karakter filan değil, çok sevilecek bir karakter de değil, ama meursault, o gerçekten çok zeki, çok güçlü. hayatımda kendimden başka olmak istediğim iki adam varsa biri meursault' tur, diğeri de holden, ne var ki ikisi de benden çok daha cesur olduklarından ve ben asla o kadar cesur olamayacağımdan hiç denemedim onlara benzemeyi. diğer yandan bir şeylere benzememe çabası da yaşantını kendin için olmaktan çıkartıp başkaları içine dönüştüren bir durum bence. bu paragraftaki tedirginlik ve sorgulama neredeyse aylak adam' ın, yani c.' nin düşünce dünyasının bir yansıması işte.
  kitapta bu anlatılıyor şu anlatılıyor demek anlamsız, arka kapaktaki tanırım yazısı zaten çok güzel özetliyor kitabı. en sevdiğim kısım ise yusuf atılgan' ın ilişkiler üzerine muazzam tespitleriydi. kitap benim için türk edebiyat tarihi' nin en iyi 10 kitabından biri ve değişeceğini de sanmıyorum, bir başyapıt.
  alıntılar bölümüne eklediklerimden sanırım 1 2 tanesi daha önce eklenmiş. gerçi pek çok alıntı da daha önce eklenmiş buna dikkat edip ekleneni tekrar eklemek istemezdim ancak kitapların altını çizmeyi sevmediğim ve kitaplarımda sadece kül, şarap, gözyaşı ya da kahve izi bırakmayı sevdiğimden altı çizili cümlelerimi bu sitede alıntılar bölümünde topluyorum.

  edit: ben bunu başka siteye yazmıştım ki kitaplarla ilgili yazdıklarım hep başka siteye yazdığımın alıntılanmasından ibarettir. o sitede alıntılar bölümü vardı, burada yok. o yüzden alıntılar nerede lan diye düşünmeyin.

mesaj gönder