• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.12)
dinle küçük adam - wilhelm reich
wilhelm reich'ın, deyimleşmiş "küçük adam"a seslenişi, bilimsel değil, insanca bir belgedir. 1946 yazında, yayımlanma amacı olmadan, orgon enstitüsü'nün arşivi için yazılmıştır. uzun yaşam ve acı deneyimlerinden damıtılan, kendi gerçek gereksinimlerinden bilincine varmaları ve artık zalimce kendi kendilerini mahvetmekten vazgeçmeleri için, insanlara yöneltilmiş sarsıcı bir çağrıdır.

dinle küçük adam, insana doğru yapılan yolculuğun kitabıdır. wilhelm reich, insan doğasının varoluşunu anlama/anlamlandırmaya kapı aralarken; yaşanılan ortamın biçimleyiciliği karşısında gözlenenlerin, deneyimlerin aktarımını önceler. gösterirken düşündürür, olagelenlerin insan ruhunda açtığı yaraların neden/niçinlerine de baktırır.
 1. kırık bir adamın yazdığı kitap. kitabı değil adamı inceleyeceğiz de inceleyeceğiz derken öyle uzun uzun anlatamam girin wikipediadan, ekşiden filan okuyun. tabii ben oradan okumadım, benimkisi genel kültür de sizde yoktur, siz girin okuyun. okuyunca vereceğiniz tepki; adam tam bir pislik çıktı rıza baba!
  şimdi zor bir çocukluk geçiriyor bu meymenetsiz adam. e kırık bir adam oluyor haliyle. orgon diye bir enerji bulduğunu iddia ediyor, bunun her derde deva olduğunu söylüyor ve bunu parayla filan satmaya kalkıyor. haliyle amerika' dan kovuyorlar bunu, hatta her yerden kovuyorlar. vay efendim siz minisiz kovan diyerekten siz beni anlamadınız, ben bütün insanlığı kurtaracaktım, ben mesihtim ulan babında bu kitabı yazıyor. içini döküyor kısaca bu kitapla. önce yayınlamıyor ama arkadaşları çok iyi kitap oğlum bu, yayınla bunu filan diye ısrar edince fikri değişiyor da yayımlıyor. bu adam sevişmeli, öpüşmeli, cinsellikli filan bir adam, siz bunu okumayın, boşverin.
  dinle küçük adam derken, oradaki küçük adam hepinizsiniz. sensin, senin sevgilin, baban, bindiğin dolmuşun şoförü filan. size diyor yani, yoksa bana bir şey dediği yok adamın. devleti siz var ediyorsunuz, sonrasında sanki varlığınızı ona borçluymuşsunuz gibi davranıyorsunuz diyor özetle. ama bunu benim gibi kibarca söylemiyor. malsın lan sen diyor. az kalıbının adamı ol diyor, küçük, ezik bir şeysin diyor. bana değil tabii, size.
  ya aslında orgon olayına girmeseymiş baya sempati duyulacak bir adammış kendisi. sevişmeli, öpüşmeli düşünce tarzı tam benlik. siz okumayın bu kitabı adam size mal diyor sonuçta ki mal en naif tabiri gerisini sen düşün.
  çevirisi çok güzel olmuş, sanki kötü olsa anlayacaksınız da ama olsun yine de güzel olmuş diye yazın siz her kitabın altına, getirisi var bu kalıbın, entel bir hava yaratıp hatun düşürmenize yardımcı olur.
  aslında psikanalizmin babası sayılabilecek freud' u bile etkilemiş, onun devrim niteliğindeki görüşlerini dahi bir adım öteye taşımış bir adam reich. tam bir tabu savaşçısı, o kesin de işte delilik ile dahilik arasındaki ince çizgide gidip gelen bir adam belli ki. bu kitap, bu deli-dahi adamın insanlık ile ilgili tüm sitemlerinin bir özeti niteliğinde, lan aynı ben dedirten yerleri var gerçekten.eminim aynı seni de anlatıyordur :) neyse bak şimdi adam ne diyor;

  sanki ''kişisel özgürlük'' ve ''kişisel büyüklük'' sana hiçbir şey demiyor ve ''ulusal özgürlük'' ve ''devlet çıkarları'', kemik gördüğüne sevinen bir köpek gibi senin ağzının sularını akıtıyor.

  yalnız riech! insanı aşağılamak için bir daha hayvanları kullanırsan külahları değişiriz ona göre!

  hayvanı kullanmadığı bir alıntı daha ekleyeyim;

  duvarları tezekle yoğurulmuş, kireç badanalı evinde yaşayıp duruyorsun. ama öte yandan, ''kültür sarayı'' na bakıp övünüyorsun.

  bir alıntı daha:
  senin masken düştü. senin kaygını biliyoruz: ''ahlak ve kamu düzeni'' aslında sen otellerde hizmet eden kadınların bacaklarına çimdik atmak için can atıyorsun.

  ama dediğim gibi okumayın, sonuçta sevişmeli bir adam ve size mal diyor.

mesaj gönder