• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
doğu, batı - salman rushdie
salman rushdie, bu kitap hakkındaki bir söyleşisinde şöyle diyor: “bu hikâyeleri doğu, batı ismi altında yayınlamayı düşünürken en önemi konunun virgül olduğunu gördüm. zira bana öyle geliyor ki, ben o virgülüm işte, ya da en azından o virgülde yaşıyorum.”
edebiyat tarihinin kadim şahsiyetleri ile popüler kültürün, masallar ile tarihin, fantastik ile gerçekliğin kesiştiği bu dokuz hikâye, doğu ile batı karşılaşınca neler olduğunu anlatıyor. fakir bir çekçekçi, inanılmazı gerçekleştirip bombay’da film yıldızı oluyor; kristof kolomb, kraliçe isabella’yla ilişkisini “tamamlama” hayalleriyle kendinden geçiyor; iki çocukluk arkadaşı, fantezilerinde diplomat olup uzay yolu mürettebatına katılarak hindistan’ın yakın tarihine tanıklık ediyorlar.
doğu, batı’da, zengin dili ve benzersiz hayal gücüyle salman rushdie, okurları şaşırtarak, güldürerek, düşündürerek, bir lunapark treninde kültürlerarası yolculuğa çıkarıyor.
  1. salman rushdie, hint asıllı ingiliz yazar. şeytan ayetleri adlı kitabı nedeniyle imam humeyni tarafından hakkında ölüm fetvası verilmişti.
    doğu, batı salman rushdie'nin doğuya ve batıya dair anlattığı 9 hikayeden oluşuyor. doğu öykülerini okurken necip mahfuz okuduğumu hissettim bir an için. her ne kadar bize dair olacağını düşünsem de salman rushdie'nin doğusu ile bizim doğumuz bir değil. ancak kullandığı metaforlar evrensel bir anlama odaklanıyor sürekli. yakut pabuçların müzayedesinde adlı öykü bu anlamda özellikle üzerinde durulası.

mesaj gönder