1. zafer kıraç yıllardır insan hakları alanında çalışan bir aktivist. şu günlerde ankara soğuğuna rağmen yüksel caddesindeki insan hakları anıtının önünde tek başına bir eylem yapıyor. nedeni ise; cezaevlerindeki çocuk mahpusların mektuplarının ücretsiz olmasını talep ediyor. karşılıksız, sadece çocuklar için zafer kıraç her gün orada ve sonuç almak üzere arkadaşlar!

  “Çocuklar da tıpkı büyükler gibi infaz rejimine tâbi. Çocukların da üç kapalı, bir açık görüş hakları var, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi. Kapalı görüş dediğimiz şey camın, tel örgünün arkasından. Annesi karşısında ama çocuk ona dokunamıyor. Çocukları annesine dokundurtmayarak iyileştiremeyiz, rehabilite edemeyiz. Aksine travmasını artırmış oluruz. Mektup da sorunlardan biri. Büyükler nasıl pul ücreti ödüyorlarsa çocuklar da ödemek zorundalar. En düşük gramajdaki bir mektup için 1,25 TL ödüyorlar. Ayda 4 mektup yazdığında 5 TL yapıyor. Oysa Adalet Bakanlığı kendi hazırladığı raporlarında diyor ki “İçerideki çocukların yüzde 35’inin ailesi görüşe gelmiyor, çocukların yüzde 40’ının parası yok. Mektup daha da önemli bir hale geliyor. O zaman mektup yollamak niye ücretli? Çocukların çoğunun ailesi, arkadaşları ile tek iletişim aracı mektup. Mektup dışarıdakiler için âtıl kalmış bir araç ama hapishanedeki mahpus için inanılmaz kıymetli.”

  kendisini facebooktan takip ediyorum. her gün yanına gelip ona destek olan insanlarla fotoğraf çektiriyor ve fotoğrafları da paylaşıyor. daha çok desteğe ihtiyacı var böyle bir insanın.

  haberin devamı için

  zafer kıraç'ın facebook adresi

  düzenleme: bir arkadaşım çok önce kendisinin bir konferansına katılıp onu dinlemiş. cezaevindeki hizbullah tutuklusuna rahle götürebilmek için günlerce uğraşmış. cezaevi yönetimiyle sürekli tartışmış. hizbullah tutuklusuna neye ihtiyacın var diye sormuş o da kuran okuyorum bu yüzden rahle istiyorum demiş. zafer kıraç demirden rahle alıp götürmüş, cezaevi yönetimi izin vermemiş demir olduğu için. tahtadan alıp götürmüş ona da izin vermemişler. en sonunda strafordan rahle yaptırıp tutuklu adama vermiş.

  benim kafamı kesmek uğruna yemin etmiş bir hizbullah tutuklusu için ben bu kadar uğraşır mıydım bilemedim. insan olmaya dair birçok önyargıyı kırmış biri değil mi zafer kıraç?

mesaj gönder