• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.53)
dogville - lars von trier
30'ların amerika'sında rock dağlarında bir kasabadayız. peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır. kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur.
 1. !---- spoiler ----!

  hayatın anlamı ve hayatın amacı sorularından daha önce gelen bir soruyu cevaplayan filmdir. hayat gerekli midir? dünya iyilerden ve kötülerden mi oluşuyor yoksa bu çarkı döndüren herkes kötü müdür? koşullar ve adaptasyon bizim anafikrimiz olmalıdır. sıradan bir köy bir anda despotizmin tillahını gözler önüne serebilir. güç dengesi diye bir şey yoktur, gücün varsa kullanırsın yoksa güçsüzler ordusuna katılırsın. bütün taşları sağa sola atarak bir bina inşa edemezsiniz onları üst üste koymanız gerekir. asıl sorumuz yine aynıdır bizim bir binaya mı ihtiyacımız var? peki bu taşlar ne olacak? üst üste koymazsak toprağa karışacak o taşlar, karışmaması mı gerekiyor? insanlar birlikte yaşamazsa ölür, birlikte yaşamak için hiyerarşik düzen kurulur ve güçlü gücünü kendinden daha az güçlüye karşı kullanır. işte kibir de tam bu noktada devreye girer, güç kullanmayı reddeden bir insan eninde sonunda hatasını anlar ve katliam gerçekleştirme arzusuna kapılır.

  filmin can alıcı notu bence şudur; insanlar hayatlarına sahip olmak ister, doğrularının mükafatını almak, hatalarının cezasını çekmek ister. sen kim oluyorsun da bunu onların elinden almaya kalkıyorsun?

  tam anlamıyla bir başyapıt.

  !---- spoiler ----!
  abi

mesaj gönder