1. rastafarianizm, etiyopya'nın son imparatoru olan haile selassie'yi (ras tafari makonnen: veliaht tafari makounnen) tanrı'nın dünyadaki yansıması olarak gören dinin ve bu dine bağlı olarak ortaya çıkmış olan inanış ve düşünce biçiminin adıdır. marcus garvey de bu dinin peygamberi olarak görülür. buna karşın, ne haile selasiye, ne de marcus garvey kendilerini bu dinle ilişkilendirmişlerdir. bob marley'in de mensuplarından biri olduğu bu dinin kurucusu leonard howell olarak bilinir.

  mısır kökenli ra dinlerinin hıristiyanlık ve musevilik ile karışımından oluşan bir dindir. musa'nın asıl yol gösterdiği kutsal kavmin siyahlar, özellikle de etiyopyalılar olduğunu savunur. rastafaryanizm'de vaat edilmiş topraklara siyon (bir anlamda cennet) denilmektedir. rastafaryanlar kendi içlerinde birçok kola ayrıldıklarından değişik inanışlara ve jah kavramına sahip olabilirler.

  bu dinin ilahileri daha sonraları jamaika'da reggae müziğine kaynaklık etmiştir.

  rasta'nın renkleri siyah, kırmızı, sarı ve yeşildir. kırmızı, yeşil ve sarı renkleri etiyopya bayrağı, siyah afrika halkını temsil eder. her bir rengin kendi anlamı vardır ve bunlar rastafaryanlar için çok önemlidir. sarı bütün altın, mücevher ve hazineler içindir. yeşil insanların, üzerinde yürüdüğü dünyadır. kırmızı ise siyah halkın dökülen kanıdır.

  çoğu rasta, eski ahit'in kural koyduğu yiyeceğe uygun yerler. etin sınırlı türlerini yerler. kabuklu deniz hayvanı ve domuz eti yemezler. diğerleri bütün etlerden çekinirler. nazirite yeminini kabul eden akımlardır. alkol kullanımını genellikle zararlı olarak görürler ve marijuana kullanımını faydalı bitki olarak sigara şeklinde içerler. aynı zamanda rastafari dininde vücudun toprağa tek parça girmesi gerektiğine inanılır.

  rastalar saçlarını taramaz ve kesmezler bu şekilde uzayan saçları bir süre sonra dreadlock isminde saç yaparlar. rastalar bu şekilde jah'ın uzun tırnaklarıyla bir gün onları yeryüzünden alıp siyona götüreceğine inanırlar. günümüzde dreadlock şeklindeki saçlar trend haline gelmiştir ama çoğu rastafari bu saçın stil olarak kullanılmasına karşıdır.

  vikipedi

  rastafari, prens tafari’ nin öğretisine inanan kişi anlamına gelir.

  rastafariye bir dinden çok felsefi bir hareket ya da yaşam biçimi demek daha doğru olur.

  rastafariler, rastafaryan v.s. gibi tanımlanmayı reddederler. çünkü onlar …….yan ya da ……….ist ya da ……..izmlerin insanın özgürlüğünü kısıtladıklarına inanırlar.

  prens tafari bir şeylere inanmış o yolda yaşamış herhangi biri olduğunu iddia eder ve o yola inanan o yolda yaşayan herkes de bir rastafaridir. ayrıca prens tafari her fırsatta bir peygamber yada seçilmiş kişi olmadığını belirtir. tafari ismi ona prens olunca verilmiş ve "ilham gücü" anlamına gelmektedir.

  temel kural nefret ve sevgi üzerinedir. onlar için en büyük günah nefret etmektir. onlara göre hiç kimse/hiçbir şey nefret edilmeyi hak edemez. sevgiye inanırlar ve sevgiyle yaklaşılan her şeyin er yada geç sevgiyle geri döneceğine inanırlar. meditasyona önem verirler.

  rastafariler, özgürlükleri için yaşarlar.

  ölüme inanmazlar, ölümü fiziksel bedenden ayrılma olarak adlandırırlar. selassie'nin ölümü de aldatmaca olarak görülür ve inananlarını özgürleştirmek için geri döneceğine inanılır.

  rastafari inancının sadece siyahiler için değil, tüm insanlık için olduğunu söylerler.

  resmi bir rasta lideri, rahibi ya da kilisesi yoktur. çünkü kilisenin kendi vücutları olduğuna inanırlar.

  ayrıca rastafariler için doğa kutsaldır, ve ona asla zarar vermezler.

  içinde kimyasal olan gıdalardan kaçınırlar.

  hiç bir politik hareketi desteklemezler ve oy vermezler.

  "önemli olan kafandaki dreadlock değil, kalbindeki sevgidir."
  bir rasta sözü

mesaj gönder