1. elektronik devre tasarım ve simülasyon programı. Atası, orcad paketi ve pspice dır. hepsinin temeli spice programlama mantığına dayanır. kaynak Kullanacağınız komponent mevcut değilse kendiniz tasarımını yapıp sistemde simule edebilirsiniz. Daha ilginç ne yapabilirsiniz, bir örnek verebilirim. Dış dünyada mevcut devre, sistem ya da tasarımınızın pc ile proteusda iletişimini pc haberleşme portlarını kullanarak sağlayabilirsiniz. Yani veri aktarımı bir 2x16 lcdye ya da bir işlemci betiğine gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz veriyi yine pc içinde işleyebilir, biraz kasarak tekrar dış dünyaya veri aktarımı yaparsınız. - tabiki buffer sizelarını çok kasmamak şartıyla – rfid sensörü ile aldığım veriyi proteusda 8 bit bir işlemcide çalıştırıp yine proteus arayüzünde lcd üstünde simülasyon yapabilmiştim.

    Rakibi olan altium bizim zamanımızda yeni yeni emekliyordu. Hatta simülasyon edemiyor sadece pcb çizimi yapılabiliyordu. Şimdi ise altiumda da simülasyon yapılabildiğini görüyorum. Aslında bir ara oturup proteus ve altiumun oto-routing özelliğini karşılaştırmayı isterdim.

    Bu arada - proteus, devre yapmak ne ki abi, al onu buraya şunu şuraya tak lego gibi - diyen arkadaşları, spice coding pistine davet ediyoruz.

mesaj gönder