ahmet erhan

Kimdir?

8 şubat 1958’de ankara’da dünyaya geldi. mersin’li bir ailenin, dört kızın ardından doğan beşinci çocuğudur. babanın işleri nedeniyle ankara’dan göç edilmiş ve bunun üzerine çocukluğuyla ilkgençliği mersin ve adana’da geçmiştir. babasının emekliye ayrılmasıyla yeniden ankara’ya dönerler. 

çeşitli nedenlerle kısa bir süre ara verdiği lise öğrenimini akşam lisesi’nde tamamladı. ardından gazi üniversitesi, eğitim fakültesi, türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirdi. ankara’nın özel öğretim kurumlarında türkçe-edebiyat öğretmenliği yaptı. 

hayatının büyük bir bölümünü ankara’da geçiren şair, 'ankara-istanbul karatreni' kitabında anlaşılabilen nedenlerle, 2001 yılında istanbul’a yerleşti. 

adana demirspor genç takımı'nda futbol oynadı. o yıllarda geçirdiği ağır sakatlık döneminde şiir yazmaya başladı. 1976’da militan dergisinde topluca yayınlanan şiirleriyle dikkat çekti. 1980 öncesi ve sonrasında ülke gençliğinin yaşadığı dramı, içerden bir ses olarak, o dönemlerde oldukça yaygın olan slogancılığa kaçmadan, kendine özgü diliyle yazması şiirini özel kıldı. lirizm zenginlikleri ve ironiyle harmanladığı “şimdiki zamanın duygu resmi” olarak tarif edebileceğimiz söyleyişini, neredeyse otuz yıldır sürdürüyor. 

ahmet erhan pek çok çevrede hala ilk kitaplarıyla hatırlanmasına ve bilinmesine rağmen, şiir serüvenini yaşanan zamanla atbaşı götürmekte ve çok genç yaştaki okuyucuları tarafından da ilgiyle takip edilmekte. 

cahit külebi, 1982 tarihli bir söyleşisinde kendisi için “şaşırtıcı bir olgu” tabirini kullanmıştı. ahmet erhan, şiirleriyle hala kendisini izleyenleri şaşırtmaya devam ediyor.   eserleri alacakaranlıktaki ülke. ilk basımı mart 1981'de yeni türkü şiir yayınları, ilk eserler dizisi'nden çıkan bu kitap, şair henüz 23 yaşındayken 1981 behçet necatigil ödülü'ne değer bulunmuştur. kitabın ikinci basımı bir yıl sonra şairin yeni kitaplarıyla birlikte lir yayınları'ndan çıkar. kitabın tekrar basımları sonraki yıllarda da farklı yayınevlerinden devam etmiş ve etmektedir. 

yaşamın ufuk çizgisi, nisan 1982, lir yayınları, türk yazarları dizisi. 

akdeniz lirikleri, nisan 1982, lir yayınları, türk yazarları dizisi. 

kuş kanadı kalem olsa, 1984, can yayınları. bu kitapta daha önce yayınlanan 'alacakaranlıktaki ülke', 'yaşamın ufuk çizgisi', 'akdeniz lirikleri'nin yanı sıra, sonraki yıllarda bilgi yayınevi'nden ayrı kitaplar halinde çıkacak olan 'sevda şiirleri', ' zeytin ağacı', 'ateşi çalmayı deneyenler için' toplamları yer almaktadır. 

ölüm nedeni bilinmiyor, 1988, can yayınları. 

deniz unutma adını, ocak 1992, bilgi yayınevi. 1992 yunus nadi şiir ödülü'ne değer bulunmuştur. 

öteki şiirler 1976 - 1991, ekim 1993, bilgi yayınevi. 

çağdaş yenilgiler ansiklopedisi, ekim 1997, bilgi yayınevi. 1998 cemal süreya şiir ödülü'ne değer bulunmuştur. 

köpek yılları, temmuz 1998, bilgi yayınevi. yayınlanmış tek öykü kitabıdır. 

resimli 'ahmetler' tarihi, şubat 2001, bilgi yayınevi. şairin daha önce hiçbir dergide yayınlamadığı 'türkiye ayağa kalk' adlı şiir toplamı da bu kitapla ilk kez okuyucuya sunulur. 

ankara-istanbul karatreni, ağustos 2001, everest yayınları. şairin çeşitli dergilerde yer alan denemelerini, ankara-istanbul karatrenine binip istanbul'a göç ettiği nisan 2001'i takip eden ağustos'ta yayınlaması oldukça önemlidir. şehrine vedası olarak adlandırabileceğimiz 'daüssıla' şiiri de bunun önemini çizmek istercesine kitapta yer almaktadır. 

bugün de ölmedim anne, toplu şiirler 1, eylül 2001, everest yayınları. toplu şiirlerinin bu ilk cildinde 'alacakaranlıktaki ülke', 'yaşamın ufuk çizgisi', 'akdeniz lirikleri' toplamları yeniden okuyucuyla buluşmuş olup, toplu şiirler 2. ve 3. ciltlerinin yayınlanmaları beklenmektedir. 

ne balık ne de kuş, mayıs 2002, everest yayınları. 

kaybolmuş bir köpek ilanı, ekim 2003, everest yayınları. şair bu kitabıyla 2004 yılında ikinci kez yunus nadi şiir ödülü'ne değer bulundu. 

şehirde bir yılkı atı, ekim 2005, everest yayınları.  2006 yılı ttb behçet aysan şiir ödülü bu kitapla ahmet erhan'a verildi 

buz üstünde yürür gibi, seçme şiirler, haziran 2006, everest yayınları. 

sahibinden satılık, nisan 2008, everest yayınları 

ayrıca 'kara köpekli adam' (roman) ve 'anne bu şiiri senin için yazdım' (şiir) adlarıyla bilgi yayınevi tarafından basılan ve ne yazık ki tükendiğinden şu anda satışta bulunmayan çocuk kitapları bulunmaktadır. 

şair yukarda sözü edilen kitaplarına verilen ödüller dışında yaşamı ve tüm eserleriyle 1999 yılında halil kocagöz ve 2005 yılında dionysos şiir ödüllerine değer bulunmuştur.

 1. oğul
  anne ben geldim, üstüm başım
  uzak yolların tozlarıyla perişan
  çoktan paralandı ördüğün kazak
  üzerinde yeşil nakışlar olan

  anne ben geldim, yoruldum artık
  her yolağzında kendime rastlamaktan
  hep acılı, sarhoş ve sarsak
  şiirler çırpıştıran bi adam

  kurumuş kuyunun suyu, incirin
  sütü çoktan çekilmiş
  bir zamanlar dünya sandığım bahçeyi
  ayrık otları, dikenler bürümüş

  kapıdaki çıngırak kararmış nemden
  atnalı ve sarmısak duruyor ama
  oğlum, mektup yaz diyen
  sesin hala kulaklarımda

  anne ben geldim, ağdaki balık
  bardaktaki su kadar umarsızım
  dizlerin duruyor mu başımı koyacak?
  anne ben geldim, oğlun, hayırsızın..

mesaj gönder