• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.54)
varolmanın dayanılmaz hafifliği - milan kundera
"ne yapacağını bilemeden bir avlunun karşı tarafındaki duvara dalıp gitmek; bir aşk anında karnındaki inatçı gurultuya kulak vermek; ihanet etmek; ihanetin göz kamaştırıcı yolunu terk ederek gücü kendinde bulamamak; büyük yürüyüş´te kalabalıklarla birlikte yumruğunu havaya kaldırmak; gizlenmiş mikrofonlar önünde espri gösterisi yapmak- bu durumların hepsini tanıdım, hepsini yaşadım... romanlarımdaki kişiler kendime ilişkin gerçekleşmemiş olabilirliklerdir... her biri benim ancak kenarında dolaştığım bir sınırı aşmıştır... çünkü romanın sorguladığı sır o sınırın ötesinde başlar. roman yazarın itirafları değildir; bir tuzak haline gelmiş dünyamızda yaşanan insan hayatının araştırılmasıdır."
 1. çoğu okur gibi benim de kundera ile tanıştığım kitap bu. çok uzun sürede okudum, kitap bence o kadar guzeldi ki bitmesin diye araya hep başka kitaplar koydum. ama malesef her güzel şeyin bir sonu var..(klişeden de ölmedim)

  birbirinden farklı dört karakter, arka planda prag baharı, rusya işgali, komunizmle içiçe geçmiş faşizm.
  kadınlardan kopamayan, bağlanamayan ama bu durumun sadece kadınlarla değil hayatındaki tüm insanlarla geçerli olduğu psikolojiye sahip bir adam. oğlunu bile tanımıyor, bağlılıkların getireceği sorumluluk duygusuna sahip değil. olması da gerekmiyor zaten.
  ailesiyle hatta daha çok annesiyle sorunlu bir kadın, zeki bir kadın ama hafif yaşamayı seçen tomas'ın yere basmaya zorunlu kalmasının sebebi tereza. aile bağından kaçıyor ama bir adama sımsıkı bağlanıyor, ayrılıp gittiğinde bile iplerini çeke çeke onu yanına getirdiğinin farkında değil.
  sabina ve franz var bir de. sevdiği kadının onu göreceğine inanarak yaptığı şey sebebi oluyor franz'ın. o kadın ki yürüyüşlerden, havaya kalkan yumruklardan, atılan sloganlardan ve güçsüz adamlardan hoşlanmaz. sabina, franz'ın unutamadığı kadın..

  tüm o politik içeriğinden ayırırsak ilişkiler üzerine yazılmış iyi bir kitap bu. türkiye'de çıkan kapakları aynı, içerikleri aynı, tamamı melankoliye bulanmış saçmalıklardan oluşan kitaplar yerine bunu okuyun. kitap sanki bulanık olan suyu biraz daha net görelim diye yazılmış. ki bir de kundera'nın anlatış şekli, araya girip sizinle konuşması, hayvan sevgisinden bahsetmesi.. çok şey öğrenebileceğiniz bir kitap.
  nesli

mesaj gönder