• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
bronenosets potyomkin - sergei eisenstein
film, potemkin isimli savaş gemisinde kötü şartlar içinde yaşamaya mahkum edilmiş gemi tayfasının isyanını ve bu isyancıları destekleyen odesa halkının dramını anlatıyor. çapraz kamera hareketli kurgusuyla izleyenleri sürükleyici müthiş bir gerilim oluşturulmuş. komünist devrim rusyasında yapıldığı halde aslında filmde materyalizm karşıtı olan ruhçu inanca yönelik simgeleri yönetmen filme koymuştur. örneğin taş arslanın odesa halkını desteklemek istercesine canlanışı buna güzel bir örnektir...
  1. "potemkin zırhlısı ayaklanması" 1917'de gerçekleşecek olan ekim devrimi'nin bir provası niteliğinde olduğu için film, 1925 yılında sovyet hükümeti tarafından bir devrim propagandası filmi olması için özellikle ısmarlandı. ama sergei eisenstein bunun çok ötesine geçerek filmde kurgu (montaj) ile ilgili kuramlarının tamamını deneme fırsatı buldu. ortaya sinemasal açıdan da devrimci bir film çıktı, artık sinemada kurgunun hayati bir önemi olduğu anlaşılmıştı.

    potemkin zırhlısı tüm zamanların en etkileyici filmlerinden biridir ve 1958 yılında belçika'nın brüksel şehrinde açılan dünya fuarında "tüm zamanların en büyük filmi" olarak ilan edilmişti."

mesaj gönder