• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.43)
Yazar isaac asimov
vakıf serisi - isaac asimov
tüm galaksiye yayılmış olan bir imparatorluk bir gün psiko tarih adlı yeni bir bilim dalı ile gelecek yıllarda yıkılacağını ve ardından 10.000 sene boyunca insanlığın cehaletle dolu karanlık bir çağ yaşayacağını öğrenir. bunun üzerine galaksinin uzak bir diyarında bir gezegende bir vakıf kurarak tüm bilgileri kaydetmeye başlar. psiko tarih in kurucusu hari seldon tüm adımları ve gelişmeleri tahmin etmiştir.
kitapta belli bir kahraman olmaması ile beraber her çağda öne çıkan aktörler vardır. aslında imparatorluğun yıkılışı anlatılırken bir yandan da vakıfın hikayesi ile sanki insanlığın kuruluşu anlatılmaktadır. insanlığın bugüne kadar geçirmiş olduğu ekonomik, politik ve ticari aşamalar bir bir işlenmiştir.
hayal gücü açık ve insanı geniş bir bakış açısına sürükleyen bir seridir. bunun dışında olay örgüsü ile de insanı kendine bağlar.
  1. hayatımda gördüğüm en underrated eserlerden biri. örgü örer gibi örmüş asimov kurgunun ağlarını. katman katman ilerliyor ve her defasında ağzınızı açık bırakıyor. doğru bir yapımcı ile filmi ve hatta dizisi çekilse ^:star wars^ ya da ^:star trek^ gibi milyonları peşinden sürükleyecek olduğundan şüphem yok.

mesaj gönder