• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.76)
hotaru no haka - isao takahata
insanlık tarihinin en kara lekelerinden biri olan ii. dünya savaşı'nın yıkıma uğrattığı hayatları iki küçük kardeş üzerinden anlatan animasyon türündeki film dönemin japonya'sında geçiyor. annelerini savaşa kurban veren seita ve setsuka babalarının da savaşta olması nedeniyle yakın bir akrabalarına gönderilirler. burada tutunamayan bu iki küçük çocuk evden kaçarak, kendilerini savaşın izlerinin anbean körüklendiği sokaklara atarlar. ancak bu yolculuk bildiğimiz türden yolculukların aksine, kan kokulu sokaklarda verilen bir yaşam savaşına dönüşecektir.
akiyuki nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan film, savaş üzerine yapılmış filmler arasında en dokunaklı ve en gerçekçi üsluba sahip olanlardan biridir. (kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-10251/)
  1. geçmişte japon filmleri festivalinde de gösterilmiş bir studio ghibli şaheseri. konusu, çizimleri, replikleri, müzikleri ile pek çok şeyin "en" tepesinde bir animasyondur. hani çeşitli listeler vardır ya; görmeden, gitmeden, yemeden ölmeyin filan diyen. işte bu da izlemeden ölmeyin asla diyebileceğimiz işitsel, görsel ve duygusal bir şölen...

mesaj gönder