• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.06)
Yazar jack london
martin eden - jack london
jack london'ın, kendi hayatından izler taşıyan romanı martin eden, denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. zengin bir ailenin kızına âşık olan martin eden, ona erişebilmek uğruna kendini ilme ve ünlü bir yazar olma hayaline adıyor; bu hayal uğruna takıntılı denilebilecek bir şekilde varını yoğunu ortaya koyuyor.edebiyat tarihinin kuşkusuz en özgün karakterlerinden biri olan martin eden, azmi ve zekâsıyla yalnızca işçi sınıfını değil, girmeye çalıştığı burjuva dünyasını da aşıyor. böylece maskelerin ardında yatanı görüyor, toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor. neticede her iki sınıfa da ait olamamanın yorgunluğu, yazarlık serüveninde çektiği fiziksel ve ruhsal zorluklara eklenince martin, derin bir yalnızlığa sürükleniyor. başarı sürecinin haşinliğinin sonunda başarının tatminsizliğiyle karşı karşıya kalıyor. jack london'ın başyapıtı olan bu trajik roman, okurlarını tıpkı martin'in hayatı gibi dalgalı bir yolculuğa çıkarıyor.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. ben bu kitaba ne diyem. ne diyem de bu kitabı anlatsam bilemedim dostlar. ekşici yavşaklığı yapıyorsam vurun yüzüme. bu kitaptır beni ben yapan sevgili romalılar. ben de bir zamanlar martin eden idim, verdim kendimi okumaya. okudum da okudum. vizler başladı vizelere küfür ettim, finaller başladı finallere küfür ettim. kitap alacak param olmadı adam smith'e küfür ettim. (kusura bakmayın adam bey ama böyle)

    martin eden'i lise 2'deki edebiyat hocamın tavsiyesi üzerine okudum. aman yarabbi. s.k gibi olan oda yayınlarının çevirisi bile bu kitabı bir çırpıda okumama engel olamamıştı. ulan sonra baktım kitap güzel şey. dayandım sefiller'e, hoop o bitti başka bi klasik, suç ve ceza, karamazov kardeşler derken a.kodum ortamın.

    neyse, martin eden güzel romandır sevgili okurlar. böyle bi iştah açıcıdır. gaza getirir. okumayı sevdirir. sonu ağlatıcıdır.

mesaj gönder