• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.13)
silmarillion - j.r.r. tolkien
tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. kökleri hobbit'ten önceye uzanır ve yüzüklerin efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. elflerin en beceriklisi olan feanorun yarattığı üç silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek orta dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.
  1. çok net söylüyorum eğer yüzüklerin efendisine 'hayran' değilseniz başlamayın. iki kere okudum ve hiç pişman değilim hatta gelecek yıllarda bir daha okumayı düşünüyorum ama arkadaşım o isimler nedir, o mekanlar nedir allah aşkına. bi sayfada sekiz farklı isim olur mu jeyarar? 600 sayfa falan ve sürekli olaylar olaylar. bi yerden sonra öööeeehh diyip kitabı bırakma ihtimaliniz var tabi eğer benim gibi orta dünya hayranı değilseniz.

    meraklısına bu kitap adeta sevdiceğin al yanağı, annenin sıcak bağrı, babanın sert sakalı, kahvaltıda çay, beşiktaşta iyi kaleci gibi bişey. adam yaratmış arkadaş kelimenin tam anlamıyla yaratmış. hani işin edebi kısmını geçtim bu konu hakkında çok yetkin değilim ama herşey çok uyumlu çok mantıklı lan. kitap hiç bitmesin istiyorsun ölene kadar okuyayım falan. hani o uğruna canımız feda dediğiniz bay frodo ve legolasın maceraları kitabın yüzde biri falan ve kitap bitince 'bu muymuş lan yüzük!' diyorsunuz.

    sonuç olarak okuyabilene kutsal bir kitaptır sanırım.

mesaj gönder