jean-christophe grange

Kimdir?

fransız yazar jean-christophe grangé 15 temmuz 1961’de paris’te doğdu. serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı.
leyleklerin uçuşu adlı ilk romanı 1994'te yayımlandı. bu kitap fransa'da 450.000 adet sattı ve sekiz bölümlük bir tv dizisi haline getirildi.
yazarın ikinci eseri türkiye baskısını şubat 2001'de yapan ve 20 dile çevrilen kızıl nehirler'di. roman beyazperdeye taşındığında yönetmen koltuğunda mathieu kassovitz, başrollerde ise jean reno ve vincent cassel yer aldı.

grangé'ın üçüncü romanı taş meclisi, eylül 2000'de piyasaya çıktı ve fransa'da kısa sürede 150.000 adet sattı. türkiye'de ağustos 2001'de yayımlandı. 2006 yılında stéphane cabel ve guillaume nicloux tarafından senaryolaştırılan kitap, guillaume nicloux yönetiminde sinemaya uyarlandı. filmin oyuncu kadrosunda monica bellucci, catherine deneuve, moritz bleibtreu, sami bouajila, elsa zylberstein, nicolas thau, tubtchine bayaertu, laurent grévill gibi güçlü isimler yer aldı.
2001 yılında vizyonda yer bulan vidocq filminin senaryosunu pitof ile birlikte yazdı.
2003 yılında kurtlar imparatorluğu'nu yayımladı. eser 2005 yılında chris nohan'ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı. kurtlar imparatorluğu'nda jean reno'nun yanı sıra emre kınay da yer aldı. kitabın türkiye baskısı temmuz 2003'te yapıldı.

grangé'ın bir yıl gibi kısa bir sürede kaleme aldığı siyah kan ise mayıs 2005'te yaptığı ilk baskısı ile raflardaki yerini aldı.

yazarın 2007 yılında yayımlanan eseri şeytan yemini türkiye'de ilk baskısını ağustos 2007'de yaptı.
sonraki kitabı koloni, ağustos 2009'da türkiye'de satışa çıktı.
bir sonraki kitabı ölü ruhlar ormanı, 2010 yılında türk okuyucularıyla buluştu.
2011 yılında çıkan ve türkiye'de de 2012 yazında satışa çıkmış olan le passager(sisle gelen yolcu)isimli eserdir.
yazarın son kitabı kaïken (2012) yılında çıkmış ve kaïken ismiyle 2013 yılında türk okurlarla buluşmuştur.
bunların yanı sıra yazarın zener'in laneti isimli bir çizgi roman çalışması da bulunmaktadır.
  1. kitaplarını soluksuz okuduğum halde film versiyonlarını izlemeye cesaret edemediğim romanların yazarı. izleyememe sebebim güzel kitapların filmleri kötü oluyor diye değil . kitaplarda öyle betimlemelerde bulunuyor ki zaman zaman kendi hayal gücümden korkarak okudum kitapları. kitaplardaki hiçbir cesedin-belki bir iki tane olabilir-beden bütünlüğünü koruduğunu söylemeyeceğim. öyle olunca ekranda makyajla oluşturulmuş korkunç görüntüleri izlemek de cazip gelmedi. kızıl nehirler ve kurtlar imparatorluğu filmlerinde jean reno gibi bir isim olmasında rağmen izleyemedim. kurtlar imparatorluğu'nda yanılmıyorsam emre kınay da rol alıyordu. betimlemeler sadece cesetler için değil, mekanlar ve şehirler için de o kadar detaylı ki hiç gitmediğim halde paris ve kuala lumpur'da size yol tarifi yapabilirim. kitapları peşpeşe okuyunca biraz piskopata bağlayabiliyorsunuz. ama kesinlikle polisiye sever biriyseniz okumanız gereken yazarlardan birisidir.
    wan

mesaj gönder