1. menisküs yırtığı dize şiddetli dönüş yaptıran hareketlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. bunlara agresif dönme (pivoting) veya aniden durma ve dönme şeklindeki hareketleri örnek verebiliriz. fakat bazen diz çökmek, zorlayıcı squat yada ağır bir şey kaldırmakda menisküs yırtığına sebep olabilir. yaşı ilerlemiş kişilerin dizlerinde meydana gelen dejeneratif değişikliklerde menisküs yırtığına katkıda bulunabilir.

  dejeneratif menisküs yırtıklarının risk faktörleri arasında şunlar yer alır:
  1) 60 yaşından büyük olmak.
  2) erkek cinsiyet ( 3 kat daha fazla risk altında)
  3) işle ilgili diz çökme yada squat hareketinin günde bir saatten fazla olması.
  4) günde 30 dan fazla merdiven basamağı çıkmak.
  5) ön çapraz bağ hasarı ile rekonstrüktif cerrahi arasını 1 yıldan fazla geciktirmek.(yan menisküs yırtıklarından çok iç (medial) menisküs yırtıkları için risk faktörü olarak bulunmuş.)
  6) vücüt kitle indeksinin 25 kg/m2 den fazla olması.
  7) futbol, tenis, basketbol oynamak. (ağrı kesilene kadar bu aktivitelerden kaçınılmalı ağrıya rağmen devam edilmemeli.)

  menisküs yırtığı dizin dayanıksızlığına, hareket etmekde yetersizliğe ve devamlı diz ağrısına neden olabilir. ayrıca hasarlı dizin osteoartrit geliştirme riski daha fazladır.

  menisküs yırtığı genellikle fizik muayene ile tanınabilir.

  görüntüleme testi olarak x-ray (menisküs kıkırdak dokudan oluştuğundan dolayı x-ray'de gözükmez fakat x-ray, menisküs yırtığı ile benzer semptomları veren diğer problemlerden yırtığı ayırmak için kullanılabilir), ultrason, mr kullanılabilir.
  bazı vakalarda doktorunuz dizin içini görmek için artroskop adı verilen cihazı kullanabilir.

  yırtık menisküsün tedavisi genellikle konservatif olarak başlar. doktorunuz dinlenme, soğuk uygulama (4 ila 6 saatde bir 15 dakika olmak üzere) ve ağrı kesici tavsiye edebilir. (doktor ağrı kesici verip gönderdi denen dönem)

  fizik tedavi dizin çevresindeki kasların güçlenmesine böylece diz ekleminin stabilizasyonuna ve desteğine yardımcı olur. ayağın taban kavisini destekleyecek ve yerin uyguladığı tepkiyi söndürecek ayakkabılar dize uygulanan stresi azaltmada yardımcı olur.

  bunlara rağmen diziniz ağrılı, katı veya kilitli halde ise doktorunuz cerrahi önerebilir.
  cerrahi ile özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde menisküs yırtığının onarımı mümkündür. eğer yırtık onarılmaz halde ise menisküs cerrahi olarak kesilir. cerrahi artroskop ile küçük bir kesik içinden yapılabilmektedir.

  not:menisküs bir hastalık değil her insanda bulunan anatomik bir yapıdır.

mesaj gönder