1. ekşi sözlük yıllardır alternatifleri kurulmaya çalışılan, üç kafadar bir araya gelince rakip çıkartabileceklerini düşündükleri bir mecraydı. aslında böyle bir şeyi yapmak hem çok basitti hem de maliyeti yok denecek kadar azdı.

    ekşi'yi ekşi yapan ne ssg'ydi ne de kanzuk, oradaki yazarların beklentisizce yardım etme-bilgi paylaşma eylemleriydi. aradığınız her konuyla ilgili bilgili birilerinin olduğu, hem de kaşesini göstermeden muhattap olduğu-yardım ettiği bu mecra ne zaman yönetilememeye başlandı, o zaman kalite düşüşü baş gösterdi. öyle ki son dönemdeki kopuşlarla, sağlam yazarların artık okuyucu pozisyonuna geçip hayıflanarak takip ettikleri bir ortam oldu.

    güç zehirdir, bunu ssg'de de kanzuk'ta da görüyoruz. para kazandıkça, bu paralar çantalara sığmadıkça güç zehirlenmesi de arttı. güce sahip insan kendisini ölümsüz, gücü hep elinde olacak sanır. benim babam da böyle bir adamdı. müthiş paralar kazandığı dönemler o kadar çok ego patlattı ki, sonra kötü gidişatı ön göremeden çok büyük paralar batırdı. sorsan hala başkaları suçlu. kanzuk'un son açıklaması da bu mantıkta, hadi bu kez sizin dediğinizden de yapalım ama benim egom da şurda patlasın demeye getirmiş. entry'lerini silen 500 küsür yazar, 300.000 küsür entry bu mecra için çerez gibi bir rakam ancak o yazarlar ve entry'ler içerisinde nitelik bakımından çok büyük bir bölüm var, kanzuk'un geri vites yapma sebebi de bu.

    peki insanların yıllarca alternatif sözlükler oluşturduğu ekşi'den ayrılan ya da benim gibi soğuyanlar neden o alternatiflere değil de youreads'e geldi? işin bu kısmında gelenleri ikiye ayırsak yanlış olmaz sanırım. birinci grup; gazla gelenler, ki sol frame'deki saçma sapan başlıklardan görüyoruz. bu tayfa gelmeye devam ederse, 8 mart 2016 karnımın acıkması başlığını görebiliriz. ikinci grup ise burayı belirli bir seviyede gören yazarlar. ben umarım bu grupta yer almayı başarabilirim.

    don tshort abimin ekşi'de yazdığı entry üzerine gördüm burayı, onun tavsiye ettiği bir şeyden henüz şikayetçi olmamama rağmen sitede biraz gezindikten sonra karar verdim. umarım moderasyon saçmalamaz, seviye iyi bir noktada tutulur da burası da güzel insanlardan lezzetli yazılar okuyabileceğimiz bir mecra olur.

mesaj gönder