• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.89)
the dark knight - christopher nolan
the dark knight'da, batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: teğmen jim gordon ve bölge savcısı harvey dent’in yardımlarıyla, batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, joker olarak bilinen ve gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.
  1. heath ledger'ın rolüne 4 ay boyunca, anlaştığı bir moteldeki karanlık bir odada yaşayarak hazırlandığı, yemeklerini yalnızca günde iki defa kapı altından aldığı, ister jack nicholson oynamış olsun, ister jared leto oynayacak olsun, bir daha kimsenin bundan daha iyi bir joker performansı çıkaramayacağını ortaya koyduğu, kariyerinde zirve yaptığı, galasını bile izleyemeden ölüp beni kahırlara sürüklediği, ailesinin oscar'ı onun adına sahnede aldığı filmdir.

    christopher nolan'a hayranım.. christian bale'e de öyle elbet.. evet şöyle bir de sayacak olsak, gary oldman, michael caine, morgan freeman, cillian murphy, liam neeson (seri olarak), maggie gyllanhaal, marion cotillard ve daha nicelerini barındırır bu film..

    lakin nolursa olsun, sonsuza kadar heath ledger'ın filmi diye anılacaktır.

    (bkz: why so serious?)

mesaj gönder