charles perrault

Kimdir?

(d. 12 ocak 1628 - ö. 16 mayıs 1703), fransız yazar.

yazdığı çocuk hikâyeleri ile ünlenmiştir. birçok önemli eseri vardır. bunlardan en önemlileri külkedisi, uyuyan güzel ve kırmızı başlıklı kız’dır. uyuyan güzel opera ve bale olarak salonlarda izleyici ile buluşurken, walt disney adlı şirket de külkedisi ve uyuyan güzel'e animasyon filmleri çekmiştir. bu hikâyeler günümüzde halen popülerliğini korumaktadır.

hayatı
charles perrault 12 ocak 1628'de paris'te varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. babası tanınmış bir avukattı. charles önce beavuais koleji'nde öğrenim gördü, daha sonra orleans'da hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1651'de hukuk fakültesinden mezun oldu. paris barosu'na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. sanata büyük bir ilgisi vardı, çeşitli resmi görevlerde yer aldı.

yazı hayatına 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştur. gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan perrault'un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. ilk masallarını kendi çocukları için yazmıştır. bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etmiştir. yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi. yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler yaratmıştır.

başlıca eserleri:

la belle au bois dormant (uyuyan güzel)
le petit chaperon rouge (kırmızı başlıklı kız)
le chat botté (çizmeli kedi)
cendrillon (külkedisi)

(wikipedia)
 1. maalesef ülkemizde adı pek duyulmayan, ancak masal türünde dünyanın en iyi yazarlarından biri olan fransız masalcı ve şair.
  1628-1703 yılları arasında yaşamış olan perrault'un gecmis gunlerin masallari adıyla bazı masalları dilimize meb yayinlari tarafından yayımlanmıştır. bu masallar, avrupa masallarının uyarlamalarıdır. her masalın sonunda, ezop masallarında olduğu gibi, bir "kıssadan hisse" bulunur. son derece yaratıcı, yapmacıktan uzak olan masalların en tanınmışları:

  ormanda uyuyan guzel
  kirmizi baslikli kiz
  mavi sakal
  cizmeli kedi
  kulkedisi
  parmak cocuk

  aslında perrault'nun ünü sadece masallarıyla değildir. kendisi aynı zamanda fransız akademisi üyesidir. "buyuk louis donemi" adlı şiiri fransa`da büyük gürültü koparmış, eskiler ve yeniler savaşını başlatmıştır. bu tartışmalar sayesinde "eski latin ve yunan eserlerinin aşılamayacağı inancı" terkedilmiş ve kısa bir süre sonra da fransız yazarlar aydınlanma dönemine adım atmışlardır.

mesaj gönder