• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.29)
Yazar Neil Gaiman
mezarlık kitabı - neil gaiman
arkadaşlarının 'bod' dediği nobody owens normal bir çocuktur.
eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, bod tamamıyla normal olurdu.
bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır - tepenin altındaki çok yaşlı çivit rengi adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf bir bekçi...
ama bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır...
 1. "sarsılsın kemikleri
  taşların üstünde
  ne de olsa o bir dilenci
  ait olmayan hiç kimseye"

  böyle bir tekerleme var kitabın ön sayfasında. bu bile az çok ne tarz yazdığı konusunda bir fikir verebilir sanırım.

  !---- spoiler ----!

  nobody owens isminin hakkını veren bir çocuk. ve bir mezarlıkta yaşıyor. kendisinden başka kimseye benzemediği için nobody ismi ona mezarlık ahalisi tarafından bebekken veriliyor. dış dünyaya göre nobody -namı diğer bod- hiç kimseyken, mezarlıkta yaşayanlar için oldukça önemli birisi. mezarlıkta kaldığı sürece görünmez olabiliyor, karanlıkta görebiliyor. mezarlıktan çıktığında ise insanlara musallat olabiliyor. ancak mezarlık bod için olabilecek en güvenli yer. çünkü nobody owens'ın mezarlık özgürlüğü var. dışarı çıkarsa ailesini öldüren , jack denen adamlar onu bekliyor olacak. mezarlık ahalisi dışında tek arkadaşı ise scarlett amber perkins. sorular sorup cevaplar alabileceği tek kişi silas. silas biraz ketum bir karakter olduğundan bod'un başı biraz derde giriyor ve olaylar başlıyor.

  !---- spoiler ----!

  mezarlık kitabı korkulan şeyin korkunun kendisi olduğunu çok güzel anlatmış. mezarlıklardan ve karanlıktan korkan çocukların bu korkusunu yenmesi için ideal bir kitap. "ölüler kimseye zarar vermez." bunu çocuklara anlatmak istiyorsanız, bu kitabı mutlaka kitaplıklarına ekleyin. hatta çocuğunuz okumadan önce siz okuyun.

mesaj gönder