1. herhalde en az sayıda kelime kullanarak hakaret etmeye devam edilirse memlekette kürt sorunu kalmayacak.
  öcalan konusu bir kaç satırda anlatılması mümkün olmayan bir konu. ama gene de madde madde anlatılabilir.
  1. mit'den de destek alarak kurdu pkk'yi. bunu avni özgürel ile röportajından öğrenebilirsiniz. özetle mit'i kullandım demektedir. bana göre işin doğrusu mit bu tip bir ayrılıkçı örgüt ile kürt solunu dağıtmayı amaçladı.
  2. diğer sol gruplar ile hesaplaşmaya girdi. bu süreçte pkk de kayıplar verdi. bu süreçte liderlikte daha fazla yalnız kaldı.
  3. 12 eylül'ün varacağı yeri doğru tahmin etti. kadrolarını yurtdışına çıkardı. cezaevindeki kadrolar açlık grevleri ile kendini yakma eylemleri ile çok farklı bir eylem çizgisindeydi.
  4. iki ilçeye yapılan baskınlarla kendi adını ve örgütünün adını duymayan kalmadı.
  5. devlet zaten 12 eylül ve sonrasında ırkçı uygulamalara girmiş, cezaevlerinde zorla istiklal marşı söyletmek -ki o marşa hakarettir işkence ile söyletmek- kanalizasyona sokulmaya kadar ağır işkenceler yürütüyordu. cezaevinden çıkan soluğu direnişte gördüğü pkk de aldı.
  6. artık istediği kadar kadrosu da vardı. devlet aygıtı bu yeni tür eyleme karşı sadece sivillere daha fazla baskı yaparak karşı koymaya çalıştı.
  7. bu arayı uzatmayayım. bekaa vadisinde küçük bir grubun liderinden ortadoğunun bir yerinde kürt, türkmen, çeçen, arap değişik topluluklar arasında düşünce önderi olmaya kadar giden bir çizgidir bu. gerçekten anlamak isteyen şu anki pyd'nin etki alanına bakar.
  özetle her zaman doğan boşluğu doğru biçimde doldurmayı başarmıştır.
  bu açıdan türk siyasetçilerden daha kazançlı çıkmış gibi görünüyor.
  anlamadan dinlemeden saydıracak arkadaşlar vardır sanırım.
  çözüm süreci denilen süreçte bir adaya tıkılı bir adam olmaktan süree liderlik eden bir hal aldı. bunun sebebi kürt hareketinin istemesede sembolik önemi yüzünden öcalan'a lider muamelesi yapması, devletin de kendince uygun gördüğü çözümü pkk kadrolarına uygulatacak bir unsur olarak görmesidir.
  o görüşmeler sırasında süreci nasıl analiz ettiğini ezgi başaran'ın almanya'da yazılan bir kitaptan aktardıkları sayesinde öğrendik.
  cemaat ile ilgili ilk kez paralel devlet tanımlamasını kullandığını, devletten beklenilen adımların gelmemesi üzerine direniş örgütleme çağrısı yaptığını okuduk orada. anlaşıldığı kadarı ile zaman geçmiş ama fazla birşey değişmemiş. gene kimin kimi kullandığı anlaşılamayan bir durum ortaya çıktı.
  uzun süredir görüşleri hakkında fazla bir bilgi yok. anlaşıldığı kadarıyla devlet şu anki fikirlerinden pek hoşlanmıyor. pkk'nin kandil tarafı onun söylemesi ile birşey olmayacağını çoktan söyledi zaten.
  onlara tek bir şey söyleyeyim. sizin aklınızın almayacağı şeylerin olduğu yerlerde 9 adet karakol inşaatı yapmış bir insan olarak yazıyorum.
  bu isim etrafında yaratılan efsaneler de nefretle yazılmış satırlar da gerçeği yeterince anlatmıyor.
  kürt sorununun kendisinden daha fazla önemli bir şey değildi bu isim. hatta pkk'nin kendisi bile o kadar önemli değildi. ortada çözüm süreci kalmadı. bazı ilçeler ve illler resmen yıkıldı. sayısız asker ve sivil öldü. bunların 28'i ankara'nın ortasında patlatılan bir bomba ile öldürülen asker ve sivillerdir. 35 günlük çocuklar, 79 yaşında eve ekmek götürmeye çalışan dedeler, 14-18 yaş arasında silahlı silahsız çocuklar da yok oldu.
  artık öcalan'ın, pkk'nin pozisyonu eskisinden de güçlü. mevzi kaybetmiş olmalarına rağmen.

mesaj gönder