• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
rush - ron howard
iki kez oscar kazanmış olan ron howard (a beautiful mind, frost/nixon) iki kez oscar’a aday olmuş senarist peter morgan’la (frost/nixon, the queen) james hunt ve niki lauda arasındaki acımasız rekabeti muhteşem bir şekilde anlatan rush için bir araya geldi.

epik aksiyon/dram filmi rush’ta, chris hemsworth (the avengers) karizmatik ingiliz james hunt’ı, daniel brühl (inglourious basterds) ise disiplinli ve mükemmeliyetçi olan avusturyalı niki lauda’yı canlandırıyor. grand prix yarış pistindeki çekişmeleri, bu iki sıra dışı karakter arasındaki farkı özetliyor.

formula 1 yarışlarının ihtişamlı döneminde geçen rush dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük rakiplerin ikisinin (yakışıklı ingiliz hunt ve disiplinli, zeki rakibi lauda’nın) heyecan verici gerçek hikayesini anlatıyor. özel hayatlarına da dahil olduğumuz filmde iki yarışçının zafere ulaşmak için bir kısa yolun bulunmadığı ve asla hataların asla düzeltilemediği bir ortamda fiziksel ve psikolojik dayanıklılık sınırlarını nasıl zorladığını göreceğiz.

olivia wilde (tron: legacy) ve alexandra maria lara’nın da (the reader) rol aldığı rush’ın yapımcılığını andrew eaton (a mighty heart), howard, oscar ödüllü brian grazer (apollo 13, a beautiful mind), eric fellner (senna, tinker tailor soldier spy), morgan ve brian oliver (black swan), idari yapımcılığını ise cross creek pictures, exclusive media, todd hallowell ve tim bevan üstleniyor.

rush ingiltere, almanya ve avusturya’da çekilmiştir.
  1. daha önce good bye lenin , ladies in lavender , die fetten jahre sind vorbei gibi filmlerde oynayan daniel brühl in oyunculukta yardırdığı bir filmdir ki bu rolle akademi , bafta ve golden globe ödüllerine aday gösterildi. film genel olarak başarılı olsa da benim için daniel 'in oyunculuk performansı diğer her şeyi geri plana attı. 2 saat harcamaya değer bir film.
    ayrıca ost'si de ayrı bir başarılıdır. (bkz: hans zimmer)

mesaj gönder