• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar peyami safa
biz insanlar - peyami safa
"mütefekkir romancı bu eserde insan ruhunun derinliklerine büyük zekasının ışığını tutmaktadır. romanda asil bir ruhun insanın anlaşılmazlığı karşısındaki bunalımları, ikiyüzlülüğe ve bayağılıklara karşı isyanı verilmektedir. harp yıllarının ahlâkı ve içtimâi hayanı verilmektedir. harp yıllarının ahlâkı ve içtimâî hayatı perişan eden havası içinde dürüstlüğün ve ülkücülüğün savunması yapılmaktadır."
 1. "şiddetli bir ağrı. kolunu ileri doğru uzatmıştı. havada titreyen eli ona sapsarı göründü. 'nem var benim?' diye düşündü. o zaman, ilk defa kendinde ciddi bir hastalıktan şüphelenmişti. 'kalbim mi var?' endişesine düştü."

  "sen kalbiyle çok mücadele etmiş bir insansın. senin bütün materyalist emellerin azgın kalbinden korktuğun, ona gem vurmak istediğin içindir. belki bütün materyalizm, insan kalbinin lirik hamlelerini bastırmak içindir. yani maskeli bir spiritüalizm, anladın mı?"

  "münakaşa! dedi, küçük burjuva münevverinin bayıldığı şey. münakaşa! on paket sigara içer ve beş gün beş gece münakaşa eder. sonra dünyayı ıslah ettiğine kanidir, mağrurane başını kaldırır ve susar, bitti."

  ve birkaç eşsiz söz öbeğiyle bitireyim:

  fikir namusu
  ruh dolu bir sesle
  gözlerinin ucunda hafif bir tebessüm sarkarak

mesaj gönder