1. 1926, istanbul doğumlu olan neriman altındağ tüfekçi ilk kadın türk halk müziği solisti ve ilk kadın şefidir. Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen ünvanına layık görülmüştür. Türk sanat müziği sanatçısı olan perihan altındağ sözerinin kardeşidir. Müzik yaşamına liseyi bitirdiği yıl (1942) sınavla girdiği ankara radyosunda başlamıştır. Repertuarındaki tüm türkü ve uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun olarak seslendirmesiyle solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Yüzden fazla derlemesi bulunur. Kendisi gibi halk müziği sanatçısı nida tüfekçi ile evli olan neriman hanım 2009 yılında geçirdiği kalp krizinin ardından vefat etmiştir.

    Sesinde bambaşka bir zerafet vardır. Eski kayıtların içinden öyle bir yükselir ki billur sesi her şeyi bırakır dalar gidersiniz. Biran kendinizi kaybeder, elinizdeki telefonu mikrofon sanıp eşlik etmeye başlarsınız. İşte tam o an bozulur her şey. Onun sesini dinledikten sonra kendi sesiniz kapı gıcırtısı gibi rahatsız edici bir ses olur çıkar malesef :)
    Bir ses sanatçısı olsam onun gibi olmak isterdim. Keşke canlı dinleyebilme şansım olsaymış. Yıldız dağı , Gine bugün yaralandım , Dersini almışta ediyor ezber en sevdiklerimdendir.
    gulce

mesaj gönder