1. bir zombi oyunu değildir. ellie ve joel adlı iki karakteri anlatan, hikaye-tabanlı bir oyundur. naughty dog'un da belirttiği gibi, zombiler sadece hikayeyi anlatırken yararlanılan birer öge. yerlerinde uzaylılar veya ahtapot-adamlar olsa hikaye hiç değişmezdi.

  bu oyunun en önemli özelliği; joel ve kızının yaşında olan ellie arası diyaloglar. daha önce bu kadar gerçek konuşmalara rastlamış mıydım bilmiyorum. belki enslaved - odyssey to west oynarken ana karakterler monkey ve trip arası ilişki bu kadar gerçekti, fakat onda da komediden aşırı fazla yararlanılmıştı. the last of us'ta her şey gerçek dozunda.

  diyaloglara değinmişken; oyunlarda/filmlerde vesaire, ellie yaşındaki çocuklar büyükler tarafından ezildiğinde, çabalarlar, uğraşırlar ki kendilerini kanıtlasınlar ve büyükler de onları takdir etsin. bunun en cringeworth örneği mesela the walking dead the game ve 2. sezonunda clementine örneğidir.

  the last of us'ta ise; ellie'yi aşağılayan adama, "fuck you" demesi context'i de dahil edince pek çok oyun içinde bile en eğlendiğim yerlerden biri.

  sadece bir cevap entry olarak başlamıştım ama incelemeye döndü. o yüzden şu güzel entry'i bozmayayım.

  grafikler
  naughty dog'un grafiklerde bir standardı vardır. herkesten daha iyi yapabilmelerinin bir nedeni de, kaliteli grafiğin yanında ayrıca kaliteli bir sanat tasarımlarının olmasıdır. bu konuda dontnod 1 naughty dog 2 diyebilirim.

  animasyonlar
  tüm piyasa ucuz diye mocap yapıp raw data olarak aktarırken; naughty dog'da karakterlerin animasyonu önce mocap'ten geçer; ardından tüm kareler elde tek tek düzeltilir ki gerçek hayata yakın davranışlar aktarılabilsin. the last of us'ta da aynı standartlar mevcut.

  performans
  güncel nesil konsolların sistem olarak zayıf olduğu doğru. peki bu oyun nasıl bu kadar mükemmel?

  naughty dog -maalesef- sadece ve sadece play station'lara oyun yapan bir stüdyo. play station 1'den beri tüm cihazların en ufak detayına kadar biliyorlar ve alabilecekleri işlemci/grafik gücünü son damlasına kadar kullanıyorlar. bu sayede optimizasyon ve kalite maksimum seviyede oluyor.  not: zombi oyunu değildir, zombiler de içeren bir oyundur. ama bu zombilerin korkunç olmadığı anlamına gelmiyor, yukarıdaki arkadaş ilk cümle haricinde tamamen haklı. şahsen korktuğum clicker'ları yenmek bayağı kolaymış; bir yere molotof kokteyli atıyorsunuz, 3-4 tanesi toplanıp yanıyor. eğer gelmeyen olursa alev altındaki bir yere tuğla/şişe falan atıp dikkatlerini oraya çekebilirsiniz ki gidip yansınlar.

mesaj gönder