• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.28)
palto - nikolay vasilyeviç gogol
rusya'da yaşanılan sosyal sınıf baskısının alt sınıf insanların üzerinde bıraktığı etkiyi anlattığı bu hikâyede, kahramanımız akakiy akakiyeviç'in binbir zorlukla aldığı yeni paltosunun çalınması üzerine bir bakandan yardım istemesi ve bunun üzerine işittiği azar, akakiyeviç üzerinde çok büyük bir etki yapacaktır. akakiyeviç'in hastalanıp ölmesine kadar giden bu hikâye aslında bitmemiştir. akakiy akakiyeviç'in ölümünden sonra hayalet olarak kasabada görüldüğüne ve geceleri insanların paltolarını aldığına dair çıkan söylentiler en son olarak bakanın paltosunun çalınmasıyla sona erecektir. akakiy akakiyeviç biraz da olsa huzura ermiştir.
  1. dostoyevski bu öyküye atıfta bulunarak "hepimiz gogol'un paltosundan çıktık" demiştir. çağdaşı rus edebiyatının karakterleri olan "sıradan adam" ı anlatan öykülerin ilk ve en güzellerindendir. buradan hareketle akakiyeviç olmasaydı belki raskolnikov da olmazdı diyebiliriz. gogol bu yönüyle çok önemli bir öncüdür.

    "sıradan adam"ların türk edebiyatına girişi ise ikinci yeni ile olur. en bilinen örneklerinden biri orhan veli'nin süleyman efendi'sidir.

mesaj gönder