• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.63)
m - fritz lang
usta yönetmen fritz lang’ın kült suç filminde berlin sokaklarında amansız bir mücadeleye sebep olan bir seri katil hikayesi konu edilir. sadece çocukları öldüren bu psikopat seri katili durdurmak için çalışmaya başlayan şehrin polis teşkilatı, sokakları sıkı bir denetim altına alır. katilin yakalanmamasından fazlasıyla tedirgin olan halkın yanı sıra, bu baskıdan şikayetçi olan başka bir grup daha vardır. polisin sıkı denetimi yüzünden yakalanmaktan korkan diğer sokak suçluları ve dilenciler de kendi aralarında organize olarak bu operasyonun bir an önce sona ermesi için katilin peşine düşer. artık polislerin yanı sıra suçlunun peşinde olan yasa dışı bir oluşum da mevcuttur ve her iki taraf da katili ilk yakalayan taraf olmak için çabalayacaktır. (kaynak: beyazperde.com)
 1. okuldan dönen çocuk ıslık çalan^:in the hall of the mountain king - edvard grieg^ bir adam tarafından öldürülür. adamın sadece gölgesi gözükür, ve onu tanıyabilecek tek kişi kör bir baloncudur. sonrasında polis ve suçlu dünyası katilin peşine düşer. o zamanlar şişman olan peter lorre'nin grotesk yüz hatları çocuk katiliyim diye bağırır aslında tabii fakat alman olduklarından yasanın üstünlüğüne inanırlar.
  !---- spoiler ----!

  suçlular m'i binada kıstırıp yakalar, sonra mahkeme oluşturup yargılamaya başlarlar. peter lorre bunu kendisine yaptıranın güdüler olduğunu, sürekli kafasının içinde bir ses yankılandığını etkileyici bir şekilde anlatır. garip olan nazi propagandası der ewige jude'de filmin bu sahnesi gösterilerek yahudi asla sorumluluk almaz suçu hep başkasına atar denmiştir.
  dava karara bağlanır ama ölen çocuklar geri gelmez.
  !---- spoiler ----!
  kısacası muhteşem bir suç filmidir, izleyin, izlettirin.

  der ewige jude - fritz hippler
  zei

mesaj gönder