• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.09)
boyhood - richard linklater
boyhood 2014 yapımı bir filmdir. yönetmen richard linklater'ın 12 seneye yaydığı bu film bir gencin çocukluğundan üniversiteye kadar geçirdiği dönemi konu alıyor. filmdeki başrol oyuncusu ellar coltrane'in 8 yaşından itibaren oynadığı bu filmde izleyiciler oyuncunun büyümesine şahit olmaktadır.
 1. 2014 filmekiminde kaçırdıktan sonra büyük bir istekle izlememe rağmen beklediğime değmeyen, ortalama bir amerikan ailesinin çocuk yetiştirmesi ve aile ilişkilerinin anlatıldığı ve sonunda kendi hayatımı sorgulamama neden olan filmdir benim için.

  !---- spoiler ----!

  öncelikle belirtmek isterim ki, bu mason'un hayatı değildi, yani 12 yıl hayatı anlatılan bu çocuğun yanında annesi, ablası hatta biyolojik babası bile büyüyor, onlarında yaşamları konu ediliyor. yani ben sanmıştım ki biz sadece bu çocuğun 12 yıllık gelişimini göreceğiz. oysa ki her geçen yıl, yeni senaryoların çekiminde sadece bu çocuk çağrılmamış bütün aile hatta ve hatta biyolojik babanın müzisyen arkadaşı jimmy bile çağrılmış. ya bu zaten olması gereken ya da ben tamamen yanlış anlamışım.

  !---- spoiler ----!

  ve bence abla daha baskın bir karakterdi, onun hayatı da işlenebilirmiş. ama denildiği
  gibi sıkıcı bir film değil kesinlikle, ben gece izledim ve o süre boyunca sanırım tek tük kalan dakikaya baktım. benim sadece tam anlamıyla omuzlarımı düşüren bir film olmuş, çünkü adamların 15 lerine bile girerken ki halleriyle bizim kendi hallerimiz arasındaki farka bakıyorum da...üniversite hayatları, baskı olmayışı, kendi ayakları üzerinde durmaya neredeyse ergenlik dönemlerinden başlamaları vs. vs.

  yani anlamıyorum ki, eğer illa evrende var olacaksam neden bu gezegen ? hadi bunu geçtim neden bu ülke ? hadi bunu da geçtim neden bu çağ ? neden erdoğan'ın 13 yıldır at koşturduğu bu süreç ? yahu neden...

mesaj gönder