• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.82)
the danish girl - tom hooper
danimarkalı bir ressam olan einar wegener'in geçirdiği cinsiyet değiştirme sürecini ve bu süreçte yine bir ressam olan karısı gerda wegener ile olan ilişkisi konu alınıyor. film, david ebershoff'un 2000'de yayınlanan aynı isimli biyografik romanından uyarlama.
  1. kim ne derse desin son yıllarda yapılmış en iyi filmlerden biri. izlemeden önce film hakkında çeşitli platformlarda okuduğum yorumlar o kadar olumsuzdu ki, neredeyse filmin kötü olabileceğine inandıracaktım kendimi ancak eddie redmayne gibi bir yetenek için bile izlerdim o filmi.
    beğenmeyenlerin genel olarak homofobik ve/veya transfobik kişiler olabileceği görüşündeyim, aksi takdirde bu kadar duygu yüklü bir filmin beğenilmemesi bir miktar zevksizlik gerektiriyor. filmde konu o kadar güzel işlenmiş, olay örgüsü izleyici ile o kadar güzel bütünleştirilmiş ki resmen soluksuz izlenen filmlerden birisi bu film. üstüne eddie redmayne ve alicia vikander ikilisinin muhteşem performansları da eklenince bence oscarı kesinlikle almalıydı. spoiler vermemek adına çenemi daha fazla açamıyorum maalesef ancak ben filme bayıldım, bir şekilde ucundan kıyısından dar görüşlü olmayan herkesin de beğenebileceğini düşünüyorum. eddie redmayne'i zaten severdim, bu performansından sonra arka sokaklarda oynasa yine izlerim.

mesaj gönder